Cyclichthys spilostylus (Cyclichthys spilostylus)

Charakterystyka

Występowanie


Zamieszkuje wody Oceanu Indo-Pacyficznego od Morza Czerwonego, do wybrzeża Południowej Afryki, na zachodzie występuje na południu Japonii, Filipinach dalej w wybrzeżach Australii oraz Nowej Kaledonii. Na zachodniej części Pacyfiku odnotowany na wyspach Galapagos, natomiast na Morzu Śródziemnym wzdłuż wybrzeża Izraela. Jest gatunkiem stale przebywającym w płytkich rejonach raf koralowych do głębokości 90 metrów.

Budowa zewnętrzna


Ubarwienie osobników dorosłych jest od jasnobrązowego do szarego na grzbiecie, natomiast część brzuszna jest jasna. Całe ciało, z wyjątkiem okolicy pyska oraz płetw, pokrywają ciemne kropki, które są zintegrowane z kolcami. Ciała osobnika dorosłego może osiągać maksymalnie 34 cm długości.

Biologia


Zamieszkują często obszar pokryty trawa morską oraz miejsca, gdzie występuje duże zbiorowiska gąbek morskich. Jest gatunkiem aktywnym głównie w nocy oraz występującym pojedynczo. Jego dieta składa się głównie z bezkręgowców posiadających twardą muszlę. Osobniki młodociane są pelagiczne, czyli przebywają tylko w toni wodnej.
Cyclichthys spilostylus, yellowspotted burrfish Fot. Andrzej Kasiński

Galeria zdjęć

Cyclichthys spilostylus, yellowspotted burrfish

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Najeżkowate
Indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy