Czapla siwa (Ardea cinerea)

Charakterystyka

Dla obserwatora ptaków spotkanie z czaplą to niezapomniane przeżycie. Ale właściciele stawów rybnych nie darzą czapli siwej sympatią, przypisując wszelkie niepowodzenia w hodowli jej żarłoczności.

Wygląd


Upierzenie tej czapli jest stalowoszare, białawe na brzuchu, lotki są ciemne, a na głowie widać czarną brew, która w okresie godowym przechodzi w tyle głowy w dwa długie, ozdobne pióra. W locie rozpoznaje się ją po wygiętej esowato szyi i długich, wystających poza ogon, nogach. Dymorfizm płciowy nie występuje, młode są ciemniejsze, ubarwione mniej kontrastowo.

Biotop


Czapla siwa zasiedla stare drzewostany nad brzegami wód w okolicach zasobnych w jeziora, stawy i bagna.

Czy wiesz, że...
  • Dorosły ptak zjada dziennie ok. 200 g pokarmu;
  • Między pisklętami z jednego lęgu jest kilkudniowa różnica wieku (samica składa jaja co 2-4 dni) i starsze traktują młodsze rodzeństwo brutalnie i zdarza się, że je zadziobują;

Występowanie


Gatunek ten występuje w Europie i Azji bez północy oraz lokalnie w Afryce. Populacje południowe są osiadłe, pozostałe zimują przede wszystkim na południu i zachodzie Europy, ale również w Afryce i południowo-wschodniej Azji. Jego liczebność podlega wahaniom. W Polsce jest nielicznym, lokalnie średnio licznym ptakiem lęgowym całego kraju. Częściowo zimuje, szczególnie na zachodzie kraju.

Lęgi


Czapla siwa gniazduje w koloniach (często z innymi czaplowatymi lub  kormoranami), w koronach wysokich drzew. Wyprowadza 1 lęg w roku. Bywa, że jedno gniazdo (zbudowane z luźno ułożonych patyków i wysłane trawami oraz roślinnością wodną) użytkuje przez kilka lat z rzędu. Samica składa 3-7 bladoniebieskozielonych jaj, które są wysiadywane przez obydwoje rodziców: w dzień przez samca, w nocy przez samicę. Pisklęta wykluwają się po ok. 26 dniach. Usamodzielniają się w pełni po 2 miesiącach.

Pokarm


Pożywienie tej czapli stanowią głównie ryby, a także płazy, gady, gryzonie, krety i duże owady. Żeruje chodząc powoli po wodzie.
Czapla siwa, Ardea cinerea, Grey Heron Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Czapla siwa, Ardea cinerea, Grey HeronCzapla siwaCzapla siwaCzapla siwaCzapla siwaCzapla siwa
Czapla siwa, Ardea cinerea, Grey HeronCzapla siwaCzapla siwaCzapla siwaCzapla siwaCzapla siwa

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Czaplowate
Rodzaj:Ardea
Gatunek:Czapla siwa
Indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy