Czapla śnieżna (Egretta thula)

Źródło: Corel Stock Photo
Upierzenie czapli śnieżnej jest jednolicie białe. Długie, delikatne, luźno zwisające pióra są jedyną ozdobą tego pięknego ptaka. Dziób jest czarny, u nasady niewielki pas nagiej żółtej skóry. Nogi są również czarne, natomiast stopy żółte.
  1. Występowanie
  2. Środowisko życia
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Czaple śnieżne występują na południu Ameryki Północnej, w Ameryce Centralnej, oraz w Ameryce Południowej - w jej północnej części. W czasie lęgów spotykane są głównie wzdłuż morskich wybrzeży, choć duża ich część zakłada kolonie w głębi kontynentu.
Czy wiesz, że...W przeszłości na czaplę śnieżną polowano dla jej piór. W Ameryce Północnej doprowadziło to do drastycznego spadku jej liczebności. Na szczęście, w porę podjęto ochronę i ocalono tego pięknego ptaka przez wytępieniem.

Środowisko życia

Czapla śnieżna zamieszkuje nad płytkimi wodami, rozlewiskami rzek, na bagnach i mokradłach, a także nad brzegami płytkich stawów i jezior. Często szukają także schronienia nad brzegami słonych wód – zwykle przebywają na wybrzeżach płytkich zatok.

Lęgi

Czapla śnieżna na czas lęgów gromadzi się w koloniach rozrodczych. Często razem z innymi gatunkami, które gnieżdżą się nad słodkowodnymi zbiornikami lub na wybrzeżach. Ptak ten zakłada swe gniazdo w pobliżu wody, wśród przybrzeżnej roślinności. Zwykle znajduje się ono niewysoko nad ziemią, na drzewie. Para czapli śnieżnych wspólnie buduje gniazdo. Samica składa doń około czterech jaj. Zarówno ona jak i jej parter wysiadują jaja oraz opiekują się potomstwem.

Pokarm

Czapla śnieżna żywi się niewielkimi kręgowcami (głównie wodnymi), oraz bezkręgowcami m.in. mięczakami i owadami. Zdarza się jej upolować także lądowe zwierzęta, np. mysz. Najczęściej jednak poluje brodząc w wodzie. Rzadko można zobaczyć ją przechadzającą się po łące w poszukiwaniu zdobyczy.
Czapla śnieżna, Egretta thula, Snowy Egret Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Czapla śnieżna, Egretta thula, Snowy Egret

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Czaplowate
Rodzaj:Egretta
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy