Czapla zielonawa (Butorides striata)

Czapla zielonawa, fot. Sergey Uryadnikov/Shutterstock
Czapla zielonawa to mała czapla, wielkości gawrona (Corvus frugilegus). Gatunek jak dotąd nie zaobserwowany w kraju. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Może być mylona z ślepowronem (Nycticorax nycticorax), różnią się długością dzioba. Ptak terytorialny.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Tęczówka oczna u czapli zielonawej jest żółta. Dziób długi, żółtawy, z ciemnym grzbietem. Od nasady dzioba ciągnie się czarny pasek, sięgający za oko. Na głowie czarna czapeczka. Podbródek oraz gardło białe, z pionowymi rdzawobrązowymi paskami. Sylwetka w spoczynku krępa, gdy ptak jest zaniepokojony, wyciąga szyję. Zmienność w ubarwieniu ciała: łupkowoszara, bądź brązowoszara. Boki głowy, szyja oraz pierś w barwach od płowoszarych do rdzawych. Brzegi piór na skrzydłach płowo-białe lub rdzawe. Nogi pomarańczowożółte. Brak dymorfizmu płciowego. Samice są nieco mniejsze. Osobniki młodociane nieco różnią się od dorosłych. Skrzydła biało kropkowane, szyja wyraźnie kreskowana.
Czy wiesz, że...Czapla zielonawa podczas zdobywania pożywienia, aby zanęcić rybę, potrafi użyć przynęty (w postaci owada, pajęczaka, kawałka papieru).

Występowanie

Zasięg występowania czapli zielonawej jest ogromny. Zamieszkuje pas klimatu tropikalnego i subtropikalnego niemal całego świata. Występuje w Ameryce Południowej, Afryce, południowej Azji, Archipelagu Malajskim, na Nowej Gwinei oraz w pasie wybrzeży Australii.

Biotop

W związku z rozległym zasięgiem występowania czapla zielonawa spotykana jest w wielu różnych typach siedlisk. W górach do 4000 m n.p.m. (w Andach). Podobnie, jak pozostałe czaple związana jest z wodą. Zamieszkuje doliny rzeczne, zbiorniki wodne, bagna, lasy namorzynowe, rozlewiska, pola ryżowe, ujścia rzek, strefę pływów, zatoki morskie i przybrzeżne płycizny.

Lęgi

Czapla zielonawa gnieździ się pojedynczo, rzadziej w luźnych koloniach. Gniazdo w sąsiedztwie wody (zbudowane z gałęzi) na drzewach bądź krzewach, sporadycznie na ziemi. Samica składa od 2 do 5 jasnoniebieskich jaj. Czas wysiadywania wynosi od 20 do 25 dni. Młode zyskują zdolność lotu po około 34 dniach. Oboje rodzice pełnią opiekę nad potomstwem.

Pokarm

W diecie czapli zielonawej znaleźć można zwierzęta kręgowe (ryby, płazy, gady, drobne ssaki oraz ptaki), a także bezkręgowce (owady, pajęczaki, skorupiaki, mięczaki).
Czapla zielonawa, fot. Sergey Uryadnikov/Shutterstock Czapla zielonawa, fot. Sergey Uryadnikov/Shutterstock

Galeria zdjęć

Czapla zielonawa, fot. Sergey Uryadnikov/Shutterstock Czapla zielonawa, fot. Jason Crook/Shutterstock
Czapla zielonawa, fot. caioacquesta/ShutterstockCzapla zielonawa, fot. Rafael Cerqueira/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Czaplowate
Rodzaj:Butorides
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź