Diuka białogardła (Diuca diuca)

Nazywany/a też: diuka, piskliweczka

Diuka białogardła, fot. shutterstock
Diuka białogardła występuje naturalnie tylko i wyłącznie na terenie Ameryki Południowej, stamtąd też pochodzi. Można ją spotkać w Argentynie, Boliwii, Brazylii, Chile oraz Urugwaju. Poszczególne podgatunki różnią się miejscami występowania. Diuka większa (D. diuca diuca) zamieszkuje środkowe i południowo-środkowe Chile oraz zachodnią Argentynę; diuka mniejsza (D. diuca minor ) występuje z kolei w środkowej i południowej Argentynie oraz południowym Chile. W Boliwii można spotkać inny podgatunek - D. diuca crassirostris. Ostatni z nich (D. diuca chiloensis) występuje na archipelagu Chiloé, czyli wyspach w pobliżu Chile.
 1. Wygląd
 2. Biotop
 3. Rozród
 4. Odżywianie
 5. Biologia
 6. Systematyka
 7. Galeria zdjęć

Wygląd

Diuka białogardła jest niewielkim ptakiem. Długość ciała wraz z ogonem wynosi od 16 do 18 cm. Masa ciała wynosi zazwyczaj od 25 do 41 g. Nie widać wyraźnego dymorfizmu płciowego między samcami a samicami, jeśli chodzi o wymiary, są one zbliżone u obu płci, ale różnią się one upierzeniem. Diuka białogardła jest drobnym, smukłym ptakiem o szaro-cynamonowym upierzeniu. Ma niebyt długie, chude nogi o ciemnoszarej, prawie czarnej barwie. Dziób jest szary, krótki i gruby. U samców pióra na wierzchu ciała są szaro-cynamonowe. Brzuch i głowa jest również szara, ale gardło ma biały kolor, jak wskazuje polska nazwa garunkowa - "białogardła". Na brzuchu widać także białą plamę w kształcie litery „V”. Spód kupra jest cynamonowo-brązowy. Lotki drugorzędowe, część pokryw skrzydłowych oraz ogon ma brązowe i popielate zabarwienie. Oczy są niewielkie i czarne, a pod oraz nad nimi widać białe smugi. Upierzenie samic jest jaśniejsze i bardziej brązowe.
Czy wiesz, że...Rodzina Tanagrowate, do której należy diuka białogardła, jest druga największą rodziną ptaków.

Biotop

Diuki białogardłe żyją w parach lub, rzadziej, w niewielkich grupach od trzech do pięciu osobników. Ich naturalnym siedliskiem są obszary subtropikalne i tropikalne. Można je spotkać w wilgotnych lasach tropikalnych oraz gęstych buszach, nawet na dużych wysokościach. Przebywają także na polach uprawnych i w ogrodach.

Rozród

Sezon rozrodczy diuk białogardłych trwa od września do października. Występują u nich rytuały godowe, gdy samce próbują przypodobać się samicom, śpiewając i prezentując swoją zwinność w powietrznym tańcu. Samice budują owalne gniazda, które są dobrze ukryte pomiędzy gałęziami. Samica w jednym lęgu składa od trzech do pięciu jaj. Samiec opiekuje się samicą i karmi ją podczas wysiadywania jaj. Po wykluciu piskląt zajmują się nimi oboje rodzice. Ptaki wymieniają się podczas pełnienia tej funkcji, gdy jedno pilnuje młodych i broni gniazda, drugie dostarcza pożywienie. Ptaki te komunikują się za pomocą sygnałów dźwiękowych. Pieśni diuk białogardłych są niezbyt skomplikowane. Głos tych ptaków jest bardzo wysoki i piskliwy, co oddano w polskiej nazwie potocznej - piskliweczka.

Odżywianie

Diuki białogardłe są wszystkożerne. Jedzą głównie owady, owoce i nasiona. Spijają także nektar kwiatów.

Biologia

Diuka białogardła nie jest obecnie zagrożona wyginięciem. Liczebność populacji tego gatunku nie jest znana, ale szacuje się ją na ponad 10 tysięcy dorosłych osobników na wolności. Diuka białogardła ma status gatunku najmniejszej troski według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Populacja jest stabilna i nie obserwuje się tendencji spadkowej.

Bibliografia

 1. Burns, K.J.; Unitt, P.; Mason, N.A.; “A genus-level classification of the family Thraupidae (Class Aves: Order Passeriformes)”; Zootaxa.; 2016
 2. “http://www.arthurgrosset.com/sabirds/commondiuca-finch.html”; data dostępu: 2021-08-15
 3. Marone, Luis, et al.; “Diet switching of seed-eating birds wintering in grazed habitats of the central Monte Desert, Argentina”; The Condor: Ornithological Applications ; 2017
 4. “https://ebird.org/species/codfin1”; data dostępu: 2021-08-15
 5. “https://avibase.bsc-eoc.org/species.jsp?avibaseid=4DF5197A4AFE1A08”; data dostępu: 2021-08-15
 6. “https://www.xeno-canto.org/species/Diuca-diuca”; data dostępu: 2021-08-15
Diuka białogardła, fot. shutterstock Diuka białogardła, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Diuka białogardła, fot. shutterstockDiuka białogardła, fot. shutterstock
Diuka białogardła, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Tanagrowate
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź