Dront dodo (Raphus cucullatus)

Nazywany/a też: dodo

Frederick William Frohawk [Public domain], via Wikimedia Commons
Dront dodo to jedyny gatunek w rodzaju Raphus. Gatunek wymarły (kategoria EX na liście IUCN). Odkryty został w 1598 roku. Ostatnie ptaki zostały zabite w 1662 roku. Historia dodo często przytaczana jest jako typowy model wymierania gatunku, który zamieszkując oddaloną od stałego lądu wyspę, w skutek braku naturalnych wrogów stał się gatunkiem nielotnym. Pojawienie się człowieka na wyspie, polowania, przywiezienie na wyspę drapieżników i konkurentów oraz wylesianie spowodowało wymarcie tego ptaka.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Ubarwienie dront dodo było różnorodne, od białego przez szare, po żółtobrązowe, brązowe do czarnego. Przednia część głowy naga, o szarawej lub niebieskawej barwie. Oczy małe. Tęczówki oczne białe. Dziób był masywny, z haczykowatym zakończeniem, o barwie żółtawej, zielonkawej, popielatej bądź czarnej. Głowa stosunkowo duża. Szyja dosyć krótka. Tułów krępy. Skrzydła krótkie, uwstecznione. Nogi były krótkie i mocne, o barwie żółte, z ciemnymi pazurami. Stopy były zakończone trzema palcami skierowanymi do przody i jednym do tyłu. Ogon krótki, w formie kędzierzawych piór. Występował dymorfizm płciowy, samice były mniejsze od samców.
Czy wiesz, że...Dront dodo został opisany w 1758 roku przez Karola Linneusza.

Występowanie

Dront dodo był endemitem Mauritiusa - niewielkiej wyspy, znajdującej się na Ocean Indyjskim, około 900 km na wschód od Madagaskaru.

Biotop

Dront dodo na obrazach i rysunkach często umieszczany jest nad samym brzegiem oceanu. Jednak jego siedliskiem były prawdopodobnie suche lasy (porastające w przeszłości niemal całą wyspę), zarośla i prawdopodobnie obszary górskie. Był ptakiem prowadzącym naziemny tryb życia.

Lęgi

Rozród dront dodo jest słabo poznany. Gnieździł się na ziemi. Gniazdo zbudowane było z materiałów roślinnych. Samica składała jedno jajo. Inkubacja trwa około 4 do 6 tygodni. Wylęg następował w sierpniu. Podaje się ze dożywał 10-30 lat.

Pokarm

Istnieją różne dane na temat żywienia dront dodo. Jedne źródła podają że był roślinożerny i żywił się w głównej mierze owocami, nasionami i korzeniami. Z kolei inne źródła mówią że był wszystkożerny (w jego diecie znajdowały się m.in. ryby, małże).
Dront dodo Frederick William Frohawk [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Dront dodo
Dront dodo

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzaj:Raphus
Gatunek:Dront dodo
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź