Dzięcioł średni (Dendrocopos medius)

Fot. Marek Szczepanek
Upierzenie obu płci dzięcioła średniego jest biało-czarne, na głowie czerwona czapeczka bez czarnej obwódki (u samicy nieco mniejsza i jaśniejsza). Czarny wąs nie dochodzi do nasady dzioba , boki głowy białe, podobnie jak brzuch, który jest na bokach pręgowany i łagodnie przechodzi w pastelowoczerwone podbrzusze. Na czarnym grzbiecie widać dwie białe plamy.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Dzięcioł średni żyje najczęściej w prześwietlonych dąbrowach i lasach mieszanych w pobliżu polan i zrębów, a także w parkach, jeśli są w nich grupy dębów.
Czy wiesz, że...Język dzięcioła średniego jest czterokrotnie dłuższy od dzioba, co pozwala mu wyciągać larwy z ich korytarzyków w drewnie.

Występowanie

Dzięcioł średni występuje w Europie bez Islandii, Wysp Brytyjskich, Skandynawii i dużych części Hiszpanii. Na południowy wschód sięga do Kaukazu i Azji Mniejszej. Jest gatunkiem osiadłym. W Polsce występuje w całym kraju z wyjątkiem gór, choć zwykle bardzo nierównomiernie. Gnieździ się nielicznie, lokalnie średnio licznie.

Lęgi

Dzięcioł średni wyprowadza 1 lęg w roku, w maju. Wykuwa dziuple w pniach lub grubych gałęziach drzew liściastych, na wysokości 1-4 m nad ziemią. W zniesieniu jest 5-7 owalnych, białych jaj, które oboje rodzice wysiadują przez 15 dni. Młode opuszczają gniazdo po 3 tygodniach.

Pokarm

Dzięcioł średni rzadko kuje, częściej wyciąga owady ze szpar w drzewie, wygrzebuje ze spróchniałego drewna lub po prostu zbiera je z liści i drobnych gałązek. Zjada również nasiona drzew: dębu, leszczyny, buka i inne.
Dzięcioł średni, Dendrocopos medius, Middle Spotted Woodpecker Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Dzięcioł średni, Dendrocopos medius, Middle Spotted Woodpecker

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź