Dzięcioł trójpalczasty (Picoides tridactylus)

Dzięcioł trójpalczasty. Fot. imageBROKER.com/Shutterstock
Dzięcioł trójpalczasty to ptak nieco mniejszy od pospolitego dzięcioła dużego. W kraju jest bardzo nielicznym, osiadłym gatunkiem lęgowym. Niezbyt płochliwy.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Dzięcioł trójpalczasty jest jedynym europejskim dzięciołem z trzema palcami w stopie. Dwoma skierowanymi do przodu, jednym do tyłu. Ubarwienie ciała czarno-białe. Brew, policzek i pasek podbródkowy czarne. Pasek przy-żuchwowy biały. Białe pole przechodzi między brwią a policzkiem przez kark do grzbietu (u podgatunku ssp. alpinus grzbiet jest prążkowany). Tęczówki oczu ciemne. Dziób ciemny, dłutowaty. Biel ciągnąca się od podbródka po pierś. Skrzydła czarne z białymi pręgami. Boki ciała prążkowane. Ogon czarny z czarno-białym prążkowaniem na bokach. Dymorfizm płciowy u nich odznacza się kolorem czapeczki. U samców ciemię jest żółtawe, a u osobników młodych i samic jest białe, ciemno kreskowane.
Czy wiesz, że...Charakterystyczne dla dzięcioła trójpalczastego jest "obrączkowanie" drzewa, czyli wykuwanie dziur dookoła pnia.

Występowanie

Dzięcioł trójpalczasty zamieszkuje lasy klimatu chłodnego Eurazji. Można go spotkać od półwyspu Skandynawskiego po Japonię i Kamczatkę. Występuje także w górach Europy Środkowej i Wschodniej oraz na Półwyspie Bałkańskim. W Polsce spotykany nielicznie w Karpatach oraz w puszczach w północno-wschodnich obszarach kraju.

Biotop

Dzięcioł trójpalczasty do lęgów przystępuje na obszarach starych borów. Głównie wybiera naturalne starodrzewia. Jest gatunkiem silnie związanym ze świerkiem.

Lęgi

Dzięcioł trójpalczasty gniazduje w dziupli świerka wykutej przez oboje partnerów. Otwór wejściowy do gniazda ma średnice 4,5 cm. Przystępuje do lęgów raz w roku. Okres ten przypada w maju. Składa 3-5 białych jaj. Czas wysiadywania wynosi od 12 do 14 dni. Oboje partnerzy zarówno wysiadują jaja, jak też razem opiekują się pisklętami po ich wykluciu. Młode opuszczają gniazdo po około 3 tygodniach. Jeszcze około miesiąca trzymają się w okolicach gniazda, gdzie są dokarmiane przez rodziców. Po roku osiągają dojrzałość płciową.

Pokarm

Dzięcioł trójpalczasty jest głównie owadożerny (larwy, poczwarki chrząszczy, mrówki, pająki), rzadziej żywi się pokarmem roślinnym (owocami. nasionami).
Dzięcioł trójpalczasty. Fot. imageBROKER.com/Shutterstock Dzięcioł trójpalczasty. Fot. imageBROKER.com/Shutterstock

Galeria zdjęć

Dzięcioł trójpalczasty. Fot. imageBROKER.com/ShutterstockDzięcioł trójpalczasty. Fot. adamikarl/Shutterstock
Dzięcioł trójpalczasty. Fot. pysto_photography/ShutterstockDzięcioł trójpalczasty. Fot. Dronenation/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzaj:Picoides
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź