Dzięcioł włochaty (Leuconotopicus villosus)

Dzięcioł włochaty. Fot. Brian Lasenby/Shutterstock
Dzięcioł włochaty to dzięcioł średniej wielkości, nieco większy od dzięcioła średniego. Populacje północne częściowo wędrowne. Nie zalatuje do Europy.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Na środkowym pasku ciemieniowym dzięcioła włochatego jest czerń, od której ciągnie się czarny pas do karku. Linia łącząca kark z wąsem przerwana. Czarny wąs stykający się z dziobem. Dziób dosyć duży, ciemny, prosty, mocny, dłutowaty. Tęczówki oczne ciemne. Brew oraz pasek policzkowy białe. Pasek oczny oraz przyżuchwowy czarne. Skrzydła czarne w białe plamki. Gardło, pierś oraz spód ciała białe. Ogon czarny, z białymi bokami, sztywny, służący jako podpora. Grzbiet biały. Brak czerwieni na brzuchu. Po cztery palce z ostrymi pazurami. Ubarwieniem głowy może przypominać dzięcioła kosmatego (Dryobates pubescens) jest jednak od niego o wiele większy. Widoczną cechą, po której można te osobniki od siebie rozróżnić jest długość dzioba. Dymorfizm płciowy widoczny. Samce mają czerwoną plamę na potylicy. U osobników młodocianych czerwień na ciemieniu.
Czy wiesz, że...Dzięcioł włochaty nazwę, również polską, zawdzięcza swoim nitkowatym piórom na grzbiecie.

Występowanie

Dzięcioł włochaty rozpowszechniony jest niemal w całej Ameryce Północnej. Nie spotyka się go jedynie na północnych krańcach Kanady oraz pustynnych obszarach na południu kontynentu. Południowa granica jego zasięgu znajduje się na południu Meksyku.

Biotop

Dzięcioł włochaty zamieszkuje lasy (zarówno lasy liściaste, iglaste jak i mieszane), z dużą ilością starych drzew i z gęstym podszytem. Występuje także w parkach, w ogrodach oraz na cmentarzach.

Lęgi

Dzięcioł włochaty gnieździ się w dziupli, wykutej przez samca. Jeden leg w roku, rozpoczynają w marcu-czerwcu. Samica składa od 3 do 6 (średnio 4) białych jaj. Wysiadywanie (przez oboje rodziców) trwa 11-12 dni. Do 30 dni od wyklucia młode opuszczają gniazdo. Przez następne dwa tygodnie pozostają pod opieką rodziców.

Pokarm

Dzięcioł włochaty żywi się głównie bezkręgowcami (owadami, ich larwami). Najczęściej są to chrząszcze, mrówki, pajęczaki, poczwarki ciem, które zbierane są z kory, z gałęzi. Rzadziej pożywia się pokarmem roślinnym - nasionami, owocami.
Dzięcioł włochaty. Fot. Brian Lasenby/Shutterstock Dzięcioł włochaty. Fot. Brian Lasenby/Shutterstock

Galeria zdjęć

Dzięcioł włochaty. Fot. Brian Lasenby/ShutterstockDzięcioł włochaty. K Quinn Ferris/Shutterstock
Dzięcioł włochaty. Fot. Artush/ShutterstockDzięcioł włochaty - samiec karmiący młodego dzięcioła. Fot. Dee Carpenter Originals/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź