Dzięcioł zielonosiwy (Picus Canus)

Samiec, fot. Marek Szczepanek
Dzięcioły zielone i zielonosiwe są gatunkami bliźniaczymi – pochodzą od jednej populacji rozdzielonej podczas ostatniego zlodowacenia. Ten pierwszy ma szarą główkę i jest trochę mniejszy. Jego grzbiet jest szarozielony, a kuper ma zielonożółte akcenty. Samiczka dzięcioła zielonosiwego nie posiada czerwonej plamki na czole. Młode są podobne do rodziców.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Dzięcioł zielonosiwy upodobał sobie lasy liściaste i mieszane w pobliżu otwartych terenów. Preferuje buczyny, olsy, lasy bukowo-jodłowe. Z rzadka natomiast pojawia się w borach. Zdarza się, że gniazduje w kompleksach parkowych i ogrodach.
Czy wiesz, że...Aby bębnienie było bębnieniem (a nie zwyczajnym kuciem np. dziupli) musi mieć odpowiedni dźwięk; dzięcioły wybierają je tak, aby akustyka była odpowiednia - czasem bębnią o pokrywy dachowe, rynny i słupy;

Występowanie

Dzięcioły zielonosiwe zamieszkują tereny od zachodniej Francji aż po Ural. Ich areał lęgowy rozciąga się od Europy po wschodnią Azję. Pojawia się w Chinach, Japonii i na Tajwanie. W Polsce dzięcioł zielonosiwy jest rozproszony i skrajnie nieliczny. Jego legowiska znajdują się przede wszystkim na Śląsku i w Małopolsce. Można go spotkać także na Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie i południowym Mazowszu. Liczbę par ocenia się na 2 do 3 tys.

Lęgi

Dzięcioł zielonosiwy gniazduje w dziuplach – potrafi sam je wykuwać. Składa jaja od połowy maja do połowy kwietnia (7-9 sztuk). Lęgi mają miejsce raz do roku.

Pokarm

Dzięcioł zielonosiwy żywi się głównie mrówkami i ich poczwarkami. Zbiera je specjalnie do tego przystosowanym (lepkim) językiem. Nie gardzi też owocami (jagody) i chętnie przesiaduje przy karmnikach.
Dzięcioł zielonosiwy, Picus Canus, Grey-headed Woodpecker Samiec, fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Dzięcioł zielonosiwy, Picus Canus, Grey-headed Woodpecker
Dzięcioł zielonosiwy, Picus Canus, Grey-headed Woodpecker

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzaj:Picus
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź