Dzik (Sus scrofa)

Nazywany/a też: dzik euroazjatycki, dzik europejski

Ogólnym wyglądem dzik przypomina świnię domową, której jest przodkiem. Długość ciała wynosi 110 -190 cm, wysokość w kłębie do 100 cm, długość ogona 15 -35 cm, waga samców 100 -200 kg (maksymalnie do 350 kg), samic 40 -140 kg. Samce są masywniejsze, szczególnie w przedniej części ciała, a ich kły są silnie rozwinięte i większe niż u samic. Dzik ma mocny kark, wydłużony pysk, małe oczy i sterczące, trójkątne uszy. Ubarwienie dorosłego osobnika jest ciemne, od szarobrązowego do brunatnoczarnego. Młode mają wzdłuż ciała liczne białawe lub żółte, podłużne pasy na szarobrązowym tle. Pasy te spełniają zadanie maskujące i zanikają w 10 -11 miesiącu życia. Sierść dzika składa się z włosów wełnistych i długich szorstkich włosów ościstych.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Dzik występuje w prawie całej Europie (jego liczebność jest zróżnicowana), dużej części Azji i północno -wschodniej części Afryki. W Polsce spotyka go się w całym kraju. Jest zwierzęciem łownym.
Czy wiesz, że...Samice dzików są zwane lochami, samce odyńcami, młode w pierwszym roku życia - warchlakami, w drugim - przelatkami, w trzecim - wycinkami. Okres rui zwany jest huczką.

Tryb życia

Dzik jest mieszkańcem lasów liściastych i mieszanych o wilgotnym podłożu. Dzień spędza w największym gąszczu. Aktywny staje się o zmierzchu. Zdarza się, że podchodzi do osiedli ludzkich i niszczy uprawy. Samice z młodymi tworzą stada, którym przewodzi najczęściej stara samica. Stare samce żyją osobno. W okresie rui dziki skupiają się w duże stada. Zwierzęta te lubią kąpiele w błocie. Działają one chłodząco i pomagają pozbyć się pasożytów.

Odżywianie

Dzik zaczyna żerować o zmierzchu. Często w poszukiwaniu pokarmu ryje pyskiem w ściółce leśnej. Jest zwierzęciem wszystkożernym. Jego pokarm stanowią: zielone części roślin, orzechy buczyny, żołędzie, owoce, jagody, grzyby, korzenie, kłącza, ziemniaki, buraki, zboże, a także owady, dżdżownice, pędraki, drobne kręgowce (np. myszy) oraz padlina.

Rozmnażanie i rozwój

Ruja dzika ma miejsce w okresie od listopada do lutego. Po ok. 18 tygodniach ciąży (w Polsce najczęściej w kwietniu) samica rodzi od 2 do 10 młodych. Czasami zdarza się drugi miot na jesieni. Laktacja trwa do 4 miesięcy, ale młode zaczynają pobierać pokarm stały już po 3 tygodniach życia. Dojrzałość płciową osiągają w drugim roku życia. Do pełnych rozmiarów dorastają po 5 latach. Długość życia wynosi ok. 10 lat. 
Dzik, Sus scrofa, Wild boar

Galeria zdjęć

Dzik, Sus scrofa, Wild boarDzik, Sus scrofa, Wild boar
Dzik, Sus scrofa, Wild boarDzik, Sus scrofa, Wild boar

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Świniowate
Rodzaj:Sus
Gatunek:Dzik
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź