Dziobowal dwuzębny (Mesoplodon bidens)

Nazywany/a też: delfin Soverby’ego, wal dwuzębny

Ilustracja na znaczku pocztowym z Wysp Owczych, źródło: shutterstock
Dziobowal dwuzębny należy do rodziny zyfiowate (Ziphiidae). Ciało jest opływowe. Głowa jest stosunkowo mała. Szczęki są wydłużone w długi ”dziób”. Barwa ciała jest niebieskawo szara. Spód ciała jest jaśniejszy. Na ciele dorosłych mogą występować białe lub jasnoszare plamy. Płetwa grzbietowa jest mała, trójkątna, zakrzywiona z zaokrąglonym końcem. Leży w 2/3 odległości od początku ciała. Płetwa ogonowa pozioma. Samce są większe od samic. Ponadto u samców na dolnej szczęce występuje para zakrzywionych zębów. U samic i młodych zęby te występują ale nie wystają tak jak u samców. Młode osobniki są ciemniej ubarwione, bez plam. Gatunkiem podobnym jest dziobowal osobliwy (Mesoplodon mirus).
 1. Występowanie
 2. Tryb życia
 3. Odżywianie
 4. Rozmnażanie i rozwój
 5. Systematyka
 6. Galeria zdjęć

Występowanie

Zasięg występowania dziobowala dwuzębnego znajduje się na dalekiej północy Oceanu Atlantyckiego. Zamieszkuje wody na wysokościach połnocno-wschodnich wybrzeży USA i wschodnich wybrzeży Kanady (Labrador) na zachodzie oraz Islandii i Norwegii na wschodzie. Wyjątkowo płyną dalej na południe aż po Florydę i Zatokę Meksykańską oraz Morze Śródziemne.
Czy wiesz, że...Nazwa gatunkowa dziobowala dwuzębnego odnosi się do dwóch wystających zębów z dolnej szczęki.

Tryb życia

Dziobowal dwuzębny zamieszkuje zimne słone wody subarktyczne. Obserwowany jest zazwyczaj na dużych głębokościach na skraju szelfu kontynentalnego, bardzo rzadko widuje się go w wodach przybrzeżnych. Przebywa samotnie lub w grupach do 10 osobników. Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik II). Jest to gatunek jeszcze słabo poznany.

Odżywianie

Dziobowal dwuzębny w głównej mierze żywi się głowonogami. Ponadto w jego diecie znaleźć można ryby. Nurkuje po swoje ofiary.

Rozmnażanie i rozwój

Dziobowal dwuzębny przystępuje do rozrodu późną zimą. Ciąża trwa około 12 miesięcy. Samica rodzi jedno młode, które po urodzeniu mierzy 2,4-2,7 m i waży 185 kg. Dojrzałość płciową osiąga w siódmym roku życia.

Bibliografia

 1. “https://marinebio.org”; data dostępu: 2020-11-02
 2. “http://www.fao.org”; data dostępu: 2020-11-02
 3. “https://www.fisheries.noaa.gov”; data dostępu: 2020-11-02
 4. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2020-11-02
 5. “https://cites.org”; data dostępu: 2020-11-02
Ilustracja na znaczku pocztowym z Wysp Owczych, źródło: shutterstockIlustracja na znaczku pocztowym z Wysp Owczych, źródło: shutterstock Ilustracja na znaczku pocztowym z Wysp Owczych, źródło: shutterstock

Galeria zdjęć

Ilustracja na znaczku pocztowym z Wysp Owczych, źródło: shutterstockIlustracja na znaczku pocztowym z Wysp Owczych, źródło: shutterstock
Dziobowal dwuzębny, źródło: Wikipedia.org

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rząd:Walenie
Rodzina:Zyfiowate
Rodzaj:Dziobowal
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy