Epoletnik trójbarwny (Agelaius tricolor)

Źródło: Corel Stock Photo
Upierzenie samca jest bardzo charakterystyczne. O wiele trudniej jest rozpoznać w terenie samicę. Samiec jest czarny, a na każdym ze skrzydeł posiada wyraźną czerwono-białą plamę. Położona w górnej części skrzydła - na ramieniu, czerwona plama, u dołu jest nieco zaokrąglona i podkreślona pasem białych piór. Dziób jest czarny. Nogi są bardzo ciemne. Samica jest barwy brunatno-szarej. Jej pióra zdobią drobne, ciemne akcenty. Grzbiet jest jasny, brzuch natomiast nieco ciemniejszy.
  1. Występowanie
  2. Środowisko życia
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Ptak ten występuje w Ameryce Północnej. Zasięg tego gatunku jest bardzo niewielki. Większość populacji zamieszkuje na niewielkim obszarze na południowym zachodzie kontynentu. Obejmuje on głównie terytorium jednego stanu - Kalifornii. Ptak ten prowadzi osiadły tryb życia jednak w niesprzyjających warunkach migruje na niewielkie odległości w poszukiwaniu pożywienia.
Czy wiesz, że...
  • Nazwa epoletnik bierze się od słowa epolet, czyli naramiennik. Ptaszki te mają bowiem jednolite (niczym mundur) upierzenie, a na ramionach barwne "epolety".
  • Podczas gdy bliski kuzyn epoletnika trójbarwnego, epoletnik krasnoskrzydły, jest jednym z najbardziej pospolitych ptaków Ameryki Północnej, epoletnik trójbarwny ma jeden z najmniejszych zajmowanych przez jakikolwiek gatunek ptaka zasięgów na tym kontynencie.

Środowisko życia

Na czas lęgów wybiera zawsze tereny porośnięte krzewami lub drzewami położone w pobliżu zbiorników wodnych lub podmokłych terenów. W miejscach takich najłatwiej jest mu zdobyć odpowiednią do wykarmienia potomstwa ilość pożywienia. Polują na owady także nad łąkami, polami i innymi otwartymi terenami.

Lęgi

Ptaki te zakładają gniazda bardzo blisko gniazd sąsiadów. Mogą w ten sposób tworzyć nawet bardzo duże, liczące tysiące gniazd (!) kolonie rozrodcze. Na każdego samca w koloni rozrodczej przypada zwykle więcej, niż jedno gniazdo. Samica buduje je sama, zwykle nisko nad ziemią lub nawet na ziemi - ukryte wśród roślinności. Do jego budowy wyszukuje odpowiednie szczątki roślinne (jak gałązki, liście, suche trawy), a wzmacnia je często błotem. Składa doń niewiele, bo około trzech, jaj. Wysiaduje je sama. Oboje rodziców opiekuje się młodymi po wykluciu. Tym niewielkim ptakom zwykle udaje się wyprowadzić dwa lęgi w roku.

Pokarm

Epoletnik trójbarwny żywi się nasionami oraz owadami. Przewaga składników jego diety zależy od ich dostępności w danej porze roku. Owady są najlepszym pokarmem dla szybko rosnących piskląt. W zimie podstawę jego diety stanowi jednak pokarm roślinny - głównie nasiona i dostępne owoce.
Epoletnik trójbarwny, Agelaius tricolor, Tricolored, Tricoloured Blackbird Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Epoletnik trójbarwny, Agelaius tricolor, Tricolored, Tricoloured Blackbird

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Kacykowate
Rodzaj:Agelaius
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź