Faeton białosterny (Phaethon aethereus)

Faeton białosterny, fot. Agami Photo Agency/Shutterstock
Białe upierzenie, w grzbietowej części zdobione szarymi mocnymi akcentami. Na wierzchniej części skrzydła wyraźna czarna plama. Ciemne tęczówki. Oko okala pas ciemnych piór biegnący do tyłu aż na kark. Dziób czerwony. Niezwykły kształt ogona - z piórami krótszymi po bokach, a dużo dłuższymi w centrum sprawia, że oglądane w locie faetony (przywodzą na myśl latawiec) są bardzo łatwe do rozpoznania. Jest to cecha charakterystyczna dla wszystkich trzech gatunków należących do tego rodzaju.
  1. Występowanie
  2. Środowisko życia
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Szeroki zasięg faetona ma liniowy charakter – ptaka tego spotykamy wzdłuż wybrzeży położonych w szerokim pasie równikowym. Spotykamy go więc m.in. na wybrzeżach Ameryki Środkowej, na wielu wyspach jak choćby na Karaibach i Galapagos. W Azji, na południu kontynentu znajduje się wiele stanowisk - od Zjednoczonych Emiratów Arabskich po Wietnam.
Czy wiesz, że...
  • Wiele morskich ptaków, w tym faetony, mają kończyny tylne przystosowane do pływania i/lub nurkowania. Znajdują się one w tylnej części tułowia, tak blisko kupra, że na lądzie trudno ptakom utrzymać równowagę. Dzieje się tak, ponieważ przesunięte daleko w tył nogi nie stanowią podpory dla całego ciała, a środek ciężkości znajduje się daleko z przodu przed nimi.
  • Niektórzy uczeni proponują utworzenie nowego rzędu dla tych niezwykłych ptaków choć współcześnie należy do nich tylko trzy gatunki.
  • Nazwę swa zawdzięczają mitologicznej postaci młodzieńca, który zapragnął powozić rydwanem boga słońca Heliosa wędrującego w dzień po niebie.

Środowisko życia

Są to ptaki silnie związane ze środowiskiem wodnym. W oceanie żyją gatunki ryb, na które polują. Faetony są bardzo dobrze przystosowane do łowienia niektórych morskich ryb. Zamieszkują na wybrzeżach przez cały czas. Swoje gniazda budują na niedostępnych, skalistych wysokich brzegach.

Lęgi

Tworzą monogamiczne związki. Gniazdo zakładają w bezpiecznym trudno dostępnym dla innych zwierząt miejscu. Wybierają w tym celu osłoniętą półkę lub szczelinę skalną, do której samica składa jedno jajo. Gniazdują nawet na bardzo niewielkich wyspach. Oboje rodziców opiekuje się razem swoim jedynym pisklęciem.

Pokarm

Faetony białosterne polują na ryby. Potrafią zauważyć i upolować rybę latającą nad powierzchnią wody.
Faeton białosterny, fot. Agami Photo Agency/Shutterstock Faeton białosterny, fot. Agami Photo Agency/Shutterstock

Galeria zdjęć

Faeton białosterny, fot. Agami Photo Agency/ShutterstockFaeton białosterny, fot. Marisa Estivill/Shutterstock
Faeton białosterny, fot. Martin Mecnarowski/ShutterstockFaeton białosterny, fot. Petr Simon/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Faetony
Rodzina:Faetony
Rodzaj:Phaethon
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź