Flaming różowy, fot. Vladimir Wrangel/Shutterstock
Flaming różowy to ptak większy od żurawia (Grus grus). Do kraju zalatuje sporadycznie, prawdopodobnie są to ptaki zbiegłe z hodowli. Gatunek towarzyski. W locie dobrze widoczne czarne lotki oraz czerwone pokrywy skrzydeł, a szyja oraz nogi są wyciągnięte. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
Flaming różowy jest gatunkiem nie do pomylenia. Tęczówka oczna żółta. Dziób masywny, wygięty w dół, wyposażony w płytki. Większa część dzioba jest różowa, na końcu czarna. Szczęka górna mniejsza od żuchwy. Szyja bardzo długa, nieco wygięta. Ubarwienie ciała w przewadze białe, z różowym odcieniem. Pokrywy skrzydeł czerwone. Lotki czarne. Sterówki jasnoróżowe. Nogi różowe, bardzo długie. Dymorfizmpłciowy nie jest zauważalny, choć samce są nieco większe i intensywniej ubarwione od samic. Występuje natomiast wyraźny dymorfizm wiekowy. Tęczówka oczna, dziób oraz nogi są ciemne. Szata juwenalna jest szarobrunatna, z jaśniejszym spodem. Osobniki młodociane są brudnobiałe.
Występowanie
Flamingi różowe zamieszkują wyspowo bardzo duży obszar. Głównie zamieszkują wybrzeża Afryki, Madagaskar, basen Morza Śródziemnego (zasięg wyraźnie nieciągły), Azję Mniejszą, Iran, Afganistan, Pakistan i Indie, a nawet środkowy Kazachstan. Częściowo wędrowny.
Flaming różowy gnieździ się w koloniach nad brzegamijezior, zatok. Gniazdo w formie kopczyka z zagłębieniem w szczytowej części, zbudowane z mułu. Samica składa 1-2 białe jaja. Czas wysiadywania wynosi około miesiąca. Zaraz po wykluciu młode umieszczane są w żłobkach z innymi flamingami. Po ponad dwóch miesiącach młode zyskują zdolność lotu. Dojrzałość płciową osiąga w piątym lub szóstym roku życia.