Foka szara (Halichoerus grypus)

Nazywany/a też: szarytka morska

Fot. Erik Christensen, GNU/Wikipedia
Samce foki szarej są znacznie większe od samic i masywniej od nich zbudowane. Długość ich ciała sięga 3 m, podczas gdy u samic jest to 1,7 -2,2 m. Waga samców to 200 -300 kg, samic 100 -200 kg. Wierzch ciała ma barwę ciemnoszarą z szarobrunatnymi lub czarnymi plamami i kleksami poniżej, spód jest żółtawobiały. Samice są jaśniej ubarwione, a plamy są mniej wyraźne. Głowa foki szarej ma kształt stożkowaty, a pysk jest bardziej wydłużony niż u innych fok. Noworodki pokryte są białawym puchem. 
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Foka szara występuje w północnym Atlantyku, a także w Morzu Bałtyckim. Pojawia się u wybrzeży Polski, obserwowano ją nawet w jeziorach Dąbie i Łebsko.  
Czy wiesz, że...
  • Co prawda foka szara nosi swoje młode przez prawie rok, ale rozwija się ono tylko przez 7 -8  miesięcy. Po zapłodnieniu jajo zaczyna się dzielić, ale kiedy osiąga stadium blastuli następuje przerwa w rozwoju. Zarodek wznawia rozwój kiedy matka przestaje karmić poprzednie młode.

Tryb życia

Foka szara prowadzi przybrzeżny tryb życia, łączy się w niewielkie stada, jest aktywna w dzień. Preferuje skaliste wybrzeża. Pływając porusza całym ciałem, macha na boki ogonem i kończynami tylnymi, ale przednie trzyma blisko tułowia. Na lądzie przemieszcza się wyginając łukowato tułów. Przy wydostawaniu się z wody na ląd wykorzystuje płetwy. 

Odżywianie

Pożywienie foki szarej stanowią głównie ryby - dorsze, śledzie, halibuty, łososie, a także bezkręgowce. Pokarm jest łowiony wyłącznie w wodzie, zarówno w strefach powierzchniowych, jak i na głębokości do 130 m.  

Rozmnażanie i rozwój

Foki szare tworzą poligamiczne rodziny, gdzie na jednego samca przypada średnio 6 -7 samic. W okresie godowym samce bronią terytoriów staczając między sobą raczej niegroźne walki. Ciąża trwa ok. 11 miesięcy. Młode rodzą się na lodzie pod koniec zimy (Bałtyk) lub na skalistych wybrzeżach późną jesienią (Atlantyk). Wkrótce po porodzie następuje olejna ruja. W każdym miocie jest tylko 1 młode, które zaraz po porodzie waży 9 -15 kg. Przez 3 tygodnie pozostaje ono na lądzie i w tym czasie jest karmione wyłącznie mlekiem matki. Po 4 -6 tygodniach traci swoją „niemowlęcą” białawą sierść.
Foka szara,Halichoerus grypus,Grey Seal Fot. Erik Christensen, GNU/Wikipedia

Galeria zdjęć

Foka szara,Halichoerus grypus,Grey SealFoka szara,Halichoerus grypus,Grey SealFoka szara,Halichoerus grypus,Grey Seal
Foka szara,Halichoerus grypus,Grey SealFoka szara,Halichoerus grypus,Grey Seal

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Fokowate
Gatunek:Foka szara
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź