Gacek szary (Plecotus austriacus)

Gacek szary, fot. shutterstock
Gacek szary należy do rodziny mroczkowate (Vespertilionidae). Jest nietoperzem średniej wielkości. Posiada długie uszy, które stykają się u nasady. Pysk jest ciemnoszary. Koziołek jest szeroki, ciemno pigmentowany. Grzbiet jest szarawy, czasem z brązowym odcieniem. Spód jest jaśniejszy, jasnoszary lub białawy, wyraźnie odcina się od grzbietu. Skrzydła są szerokie. Gatunkiem bardzo podobnym, trudnym do rozróżnienia jest gacek brunatny.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Gacek szary występuje w Europie środkowej i południowej (nie jest spotykany na północy kontynentu), w basenie Morza Śródziemnego i na północnych krańcach Afryki. Spotykany jest niemal w całej Polsce, głównie w centrum i na południu kraju, na północy jest rzadki.
Czy wiesz, że...Gacek szary w czasie spoczynku chowa uszy pod skrzydłami.

Tryb życia

Gacek szary zamieszkuje głównie obszary otwarte, tereny rolnicze i świetliste lasy. Hibernuje w (pojedynczo lub małych grupkach liczących 2-3 osobniki) jaskiniach, sztolniach i budynkach. Kolonie rozrodcze (liczące od 10 do 30 osobników) zakłada zwykle w budynkach, w Polsce znany jest prawie wyłącznie z kryjówek antropogenicznych. Zamieszkuje niziny ale najwyżej zanotowane stanowisko tego gatunku znajduje się w Alpach na wysokości 1390 m n.p.m. W lecie zasiedla dziuple, a także siedliska ludzkie. Prowadzi nocny tryb życia. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). W naszym kraju jest pod ścisłą ochroną.

Odżywianie

Gacek szary żywi się bezkręgowcami (w głównej mierzę owadami, ponadto pajęczakami). Swoje ofiar łapie w locie oraz chwyta z roślinności.

Rozmnażanie i rozwój

Gacek szary przystępuje do godów w czerwcu. Samica rodzi jedno młode ważące 2 g. Gacek szary osiąga dojrzałość płciową między pierwszym a trzecim rokiem życia. Dożywa maksymalnie do 25 lat, średnio żyje 5-9 lat.

Bibliografia

  1. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2020-06-22
  2. Dietz C., von Helversen O., Nill D. ; “Nietoperze Europy i Afryki północno-zachodniej”; MULTICO; 2009
  3. “https://www.eurobats.org”; data dostępu: 2020-06-22
  4. Garbarczyk M.; “Świat zwierząt”; PWRiL; 1986
Gacek szary, fot. shutterstock Gacek szary, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Gacek szary, fot. shutterstockGacek szary, fot. shutterstock
Gacek szary, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Mroczkowate
Rodzaj:Plecotus
Gatunek:Gacek szary
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź