Gałęźnica górska (Atheris ceratophorus)

Fot. Michał Kaczorowski
Niewielki wąż o odstających łuskach z parą charakterystycznych wyrostków nad oczami. Ubarwienie zmienne, przeważnie żółto-zielone wzory na oliwkowym, ciemnoszarym lub nawet czarnym tle.  Niekiedy występują także nieregularne, niewielkie żółte lub białe plamy. Strona brzuszna ciemna, przeważnie w różnych odcieniach brązu ale może być też ciemno pomarańczowa lub nawet czarna. Hodowcy uzyskali kilka odmian barwnych o zróżnicowanym wzorze i ubarwieniu, ponadto kolor jest uzależniony nie tylko od indywidualnych cech zwierzęcia ale także od jego wieku. Liczba wyrostków nad oczami także bywa zmienna, najczęściej spotyka się osobniki z jednym, ale znane są okazy aż z trzema „różkami” nad każdym okiem. Samice nieco większe od samców.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Spotykana jedynie w Afryce gdzie zasiedla górskie pasmo Usambra w Tanzanii. Gatunek skryty, może występować także w innych pasmach górskich na terenie Tanzanii a także na terenie Kamerunu oraz Nigerii.
Czy wiesz, że...
  • Łacińska nazwa gatunkowa nawiązuje do posiadania przez nią rogów na głowie. W języku greckim Cerato oznacza róg a phoros: -mając.
  • Mimo ze jest hodowana przez hobbystów nie należy do węży łatwych w utrzymaniu. Dysponuje silnym jadem, który może być niebezpieczny dla zdrowia a w skrajnych wypadkach nawet życia człowieka.

Środowisko i tryb życia

Najczęściej spotykana w górskich lasach na wysokości od 700 do 2000 m n.p.m..Często spotykana  kilkadziesiąt centymetrów nad poziomem gruntu, na gałązkach  wśród krzewów i niewielkich zarośli, niekiedy na obrzeżach lasów a nawet w wysokiej trawie. Dzień spędza w ukryciu, aktywna o zmierzchu i wieczorem a także w nocy, kiedy poluje. Często zwisa wtedy z gałęzi, wykorzystując w tym celu swój chwytny ogon.  

Rozmnażanie

Do godów dochodzi z w porze deszczowej, zazwyczaj od września do listopada. Gatunek jajożyworodny, po ciąży trwającej około 5 miesięcy, samica w marcu lub kwietniu rodzi kilka młodych.

Pokarm

Poluje na wszelkie niewielkie kręgowce. Najczęściej są to niewielkie żaby, ale zdarza jej się polować także na małe jaszczurki (głownie gekony), pisklęta lub drobne gryzonie. W trakcie ugryzienia do ciała ofiary przedostaje się jad, który ją zabija. Jad służy nie tylko do polowania czy obrony, składniki w nim zawarte ułatwiają wężowi trawienie połkniętej zdobyczy.
Gałęźnica górska, Atheris ceratophorus Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Gałęźnica górska, Atheris ceratophorus

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzina:Żmijowate
Rodzaj:Atheris
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź