Garbik pasiasty (Abudefduf saxatilis)

Źródło: Corel Stock Photo
Występuje w strefie subtropikalnej (41°N - 37°S, 89°W - 14°E) Jest to typowy gatunek atlantycki. Występuje on wzdłuż wybrzeża Ameryki Północnej i Południowej, od Kanady przez wybrzeże Stanów Zjednoczonych do Urugwaju na zachodnim Atlantyku. Gatunek bardzo licznie występujący na Morzu Karaibskim. Natomiast jego zasięg występowania na wschodnim Atlantyku odnotowano wzdłuż wybrzeża południowo-zachodniej Afryki do Angoli oraz na Archipelagu Wysp Zielonego Przylądka.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Ryba charakteryzuje się żółto – zielonkawym grzbietem, gdzie od strony brzuszna jest całkowicie biała. Na jej ciele występuje pięć czarnych pionowych pasków, które umiejscowione są na całej powierzchni bocznej. Osiąga maksymalnie długość 15 cm.

Biologia

Dorosłe osobniki często tworzą liczne skupiska powyżej kilkuset organizmów. Osobniki młodociane zamieszkują strefę przybrzeżną rafy koralowej natomiast osobniki dojrzałe występują głębiej. Ich dieta pokarmowa składa się z glonów, małych skorupiaków i ryb oraz różnego rodzaju larw bezkręgowców. Na archipelagu Fernando de Noronha gatunek ten żywi się wydzielinami delfina długoszczękiego (Stenella longirostris). Młode osobniki tego gatunku często współpracują z gatunkami Acanthurus chirurgus i Acanthurus coeruleus, które uważane są za morskich czyścicieli. Gatunki te żywią się liniejącym naskórkiem oraz pasożytami, które  zasiedlających ciało zielonego żółwia (Chelonia mydas).Gatunek ten jest jajorodny oraz łączy się w pary podczas rozrodu. Dorosłe samce zmieniają kolor na jasnoniebieski, kiedy opiekują się jajami złożonymi przez samice. Jaja zwykle przyczepiają się do twardego podłoża. Gatunek ten jest bardzo atrakcyjny dla płetwonurków, którzy często karmią je pod wodą.Abudefduf saxatilis jest popularnym gatunkiem, który hoduje się w niewoli w celach komercyjnych. Z pewnością jest on mieszkańcem w akwariach na całym świecie.
Garbik pasiasty, Abudefduf saxatilis, Sergeant Major Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Garbik pasiasty, Abudefduf saxatilis, Sergeant Major
Garbik pasiasty, Abudefduf saxatilis, Sergeant Major

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Garbikowate
Rodzaj:Abudefduf
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź