Garna (Antilope cervicapra)

Nazywany/a też: antylopa garna

Źródło: Corel Stock Photo
Zgrabna antylopa wielkości sarny, dł. ciała 1,2 m, wys. w kłębie 0,8 m, z wyglądu przypomina kozę. Wierzch ciała w różnych odcieniach jasnego brązu, a spód biały. Samce bywają - choć nie zawsze - ciemniejsze od bardziej płowych kóz. Pospolicie wszakże zdarzają się wśród kozłów sztuki ciemne, a nawet smoliste, zawsze z mocno odgraniczonym białym brzuchem. Głowę samców zdobią piękne, proste, lekko śrubowate rogi o dł. 75 cm. Stanowią one jedna z najrzadszych i najcenniejszych trofeów myśliwskich w skali światowej.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Otwarte przestrzenie u podnóży Himalajów, w północno-wschodniej części Półwyspu Indyjskiego.

Tryb życia

Żyje w grupach złożonych niejednokrotnie z bardzo wielu osobników obu płci i różnego wieku. W stadzie garn obowiązuje ścisła hierarchia - przewodnikiem jest dorodny kozioł. Co znamienne, jest on z reguły najciemniej ubarwionym wśród tworzących je zwierząt. W szybkim biegu garny wykonują długie, kilkumetrowe skoki. Pędzące stado - pod przewodnictwem najczarniejszego kozła - przedstawia fascynujący widok. Garna jest bardzo zwinna i szybka, zwłaszcza wówczas, gdy grozi jej niebezpieczeństwo. W razie potrzeby potrafi też sprytnie ukryć się w trawach.

Odżywianie

Żywi się trawami i soczystymi roślinami zielnymi. Na swe stałe pastwiska wybiera tereny w sąsiedztwie wody, stosunkowo bogate w roślinność, chociaż potrafi obywać się bez wody przez dłuższy czas - zwłaszcza, gdy ma dostateczną ilość pokarmu.

Rozmnażanie i rozwój

Ruja przypada na okres od stycznia do marca. w tym czasie samiec wyszukuje sobie towarzyszkę, razem oddzielają się od stada i żyją przez jakiś czas osobno. Samica już w drugim roku życia jest zdolna do rozrodu.
Garna, Antilope cervicapra, Blackbuck Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Garna, Antilope cervicapra, BlackbuckGarna, Antilope cervicapra, Blackbuck
Garna, Antilope cervicapra, BlackbuckGarna, Antilope cervicapra, Blackbuck

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Wołowate
Rodzaj:Antilope
Gatunek:Garna
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź