Garnela (Crangon crangon)

Nazywany/a też: garnela nakrapiana, garnela pospolita, garnela właściwa, krewetka piaskowa

© Hans Hillewaert / , via Wikimedia Commons
Garnela występuje u wybrzeży całej Europy. Spotykana jest od Morza Białego i Skandynawii na północy, po Hiszpanię na południu. Zamieszkuje także Bałtyk, Morze Śródziemne i Czarne oraz wybrzeża północno-zachodniej Afryki.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Głowotułów cylindryczny. Ciało grzbietobrzusznie spłaszczone. Barwa ciała zmienna, od żółtego przez blado-szarej po ciemnobrązową. W pokryciu ciała występują komórki barwnikowe (chromatofory), dzięki którym możliwa jest zmiana barwy ciała. Występują dwie pary czułków. Pierwsza para krótka, druga para długa i prosta. Karapaks wyposażony jest w trzy kolce (jeden znajduje się pośrodku i dwa po bokach). Pięć par odnóży krocznych. Odnóża kleszczowate. Szczypce słabo wykształcone. Skrzela liściaste. Samice są większe od samców.
Czy wiesz, że...Garnela może dostosowywać barwę ciała, do podłoża na którym występuje. Gatunek jadalny, poławiany na dużą skalę.

Biologia

Garnela zamieszkuje płytkie wody przybrzeżne i ujścia rzek. Preferuje głębokości od 0 do 20 m, choć notowana była nawet na 130 m. Typowym siedliskiem garneli jest piaszczyste lub muliste dno. Cechuje ją aktywność nocna. W dzień przebywa w ukryciu, zagrzebana w piasku lub w mule. Może okresowa pływać, dzięki szybkim uderzeniom płetwy odwłokowej. Jest organizmem rozdzielnopłciowym, choć niektóre dowody sugerują że występuje u niego hermafrodytyzm. Do rozrodu przystępuje od maja do września. Składa od 1,5 tys. do 15 tys. jaj. Im samica jest starsza tym więcej składa jaj. Samica opiekuje się jajami, nosząc je pod odwłokiem. Wzrost następuje poprzez linienie. Występuje rozwój z przeobrażeniem. Z jaj wylęgają się żywiki, świeżo po wykluciu mierzą ok 2,2 mm. Larwa początkowo pelagiczna po ok. 4 tygodniach osiada się na dnie. W sumie larwa przechodzi pięć linień, trwa to od 1 do 6 miesięcy. Dojrzałość płciową uzyskują między pierwszym a drugim rokiem życia. Samice stają się dojrzałe gdy osiągną 22-43 mm długości ciała. Samce uzyskują dojrzałość płciową przy długości ciała 30-45 mm. Żyje od 2 do 5 lat. Drapieżna, żywi się innymi skorupiakami oraz pierścienicami.
© Hans Hillewaert © Hans Hillewaert / , via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

© Hans Hillewaert

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Skorupiaki
Gromada:Pancerzowce
Rodzina: Crangonidae
Rodzaj:Crangon
Gatunek:Garnela
Indeks nazw polskich - gromada Pancerzowce
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy