Gąsiorek (Lanius collurio)

Nazywany/a też: dzierzba gąsiorek

Fot. Marek Szczepanek
Gąsiorek ma szara główkę. U samców przez oko przechodzi pas o ciemnej barwie. Ma kasztanowy grzbiet i jasny spód z czerwonawym odcieniem. Samiczki różnią się od samców. Z wierzchu są brązowe, spód natomiast mają pokryty brązowymi pręgami.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Żyje na obrzeżach lasów - tylko wyjątkowo gniazduje wewnątrz zwartych kompleksów leśnych. Lubi sady, ogrody, otwarte tereny porośnięte krzewami, wrzosowiska i miejsca, gdzie nietrudno o żywopłoty. Często pojawia się na polach pokrytych kępami drzew. Nie występuje w miastach, choć można spotkać go na obrzeżach terenów zabudowanych w parkach, na cmentarzach i działkach.
Czy wiesz, że...Gąsiorki, podczas podróży do zimowisk ulokowanych na południu Afryki, zatrzymują się by żerować; podróż jest zatem długa – trwa około 100 dni;

Występowanie

Gniazduje na terenach od Europy Zachodniej (poza południową Hiszpanią i Portugalią) do Azji Środkowej. Próżno go natomiast szukać w Irlandii, w środkowej i północnej części Wielkiej Brytanii, a także na Sycylii, Cyprze i Krecie. Omija też daleką północ Europy. Gniazduje w całej Polsce - jest szeroko rozpowszechniony i średnio liczny. Szacuje się, że w latach dziewięćdziesiątych było w Polsce 300-400 tys. par gąsiorków.

Lęgi

Odbywa jeden lęg w roku, najczęściej na przełomie maja i czerwca. W lęgu pojawia się 4-6 jaj o ubarwieniu zielonoróżowym lub też białych w plamki. Pisklęta po wykluciu przebywają w gnieździe około dwóch tygodni, a potem jeszcze przez jakiś czas pozostają pod opieką rodziców.

Pokarm

Gąsiorek pożera duże owady. Nie gardzi małymi gadami, pisklętami ptaków i niewielkimi gryzoniami.
Gąsiorek, Lanius collurio, Red-backed Shrike Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Gąsiorek, Lanius collurio, Red-backed Shrike

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Dzierzbowate
Rodzaj:Lanius
Gatunek:Gąsiorek
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź