Gąsiorek ma szara główkę. U samców przez oko przechodzi pas o ciemnej barwie. Ma kasztanowy grzbiet i jasny spód z czerwonawym odcieniem. Samiczki różnią się od samców. Z wierzchu są brązowe, spód natomiast mają pokryty brązowymi pręgami.
Żyje na obrzeżach lasów - tylko wyjątkowo gniazduje wewnątrz zwartych kompleksów leśnych. Lubi sady, ogrody, otwarte tereny porośnięte krzewami, wrzosowiska i miejsca, gdzie nietrudno o żywopłoty. Często pojawia się na polach pokrytych kępami drzew. Nie występuje w miastach, choć można spotkać go na obrzeżach terenów zabudowanych w parkach, na cmentarzach i działkach.
Występowanie
Gniazduje na terenach od Europy Zachodniej (poza południową Hiszpanią i Portugalią) do Azji Środkowej. Próżno go natomiast szukać w Irlandii, w środkowej i północnej części Wielkiej Brytanii, a także na Sycylii, Cyprze i Krecie. Omija też daleką północ Europy. Gniazduje w całej Polsce - jest szeroko rozpowszechniony i średnio liczny. Szacuje się, że w latach dziewięćdziesiątych było w Polsce 300-400 tys. par gąsiorków.
Lęgi
Odbywa jeden lęg w roku, najczęściej na przełomie maja i czerwca. W lęgu pojawia się 4-6 jaj o ubarwieniu zielonoróżowym lub też białych w plamki. Pisklęta po wykluciu przebywają w gnieździe około dwóch tygodni, a potem jeszcze przez jakiś czas pozostają pod opieką rodziców.
Pokarm
Gąsiorek pożera duże owady. Nie gardzi małymi gadami, pisklętami ptaków i niewielkimi gryzoniami.