Gawron (Corvus frugileus)

Nazywany/a też: gapa

Gawron, fot. godi photo/Shutterstock
Całe upierzenie gawrona jest czarne o metalicznym połysku. Charakterystyczną cechą dorosłych ptaków jest nieopierzona skóra u nasady dzioba. Młodociane bez połysku, mają całą głowę opierzoną.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Gawron występuje na otwartych terenach rolniczych z zadrzewieniami śródpolnymi, w pobliżu dolin rzecznych. Zamieszkuje także osiedla i miasta, jeśli znajduje tam wysokie drzewa,. Zimę spędza na terenach wolnych od śniegu lub w miastach i na ich obrzeżach.

Występowanie

Areał występowania gawrona ciągnie się od Wysp Brytyjskich poprzez środkową i wsch. Europę  do środkowej i wsch. Azji. W Polsce jest to ptak średnio liczny, a lokalnie liczny. W okresie zimowym bardzo liczny w wyniku napływu osobników północnych i wschodnich. Liczebność zimowa wykazuje u nas tendencję wzrostową. Zimowiska polskich gawronów obejmują zachodnią Europę.

Lęgi

Gawrony gnieżdżą się w koloniach liczących od kilku tuzinów do 1000 par. Kolonie takie, zwane „krukowiskami”, zakładane są na wysokich drzewach, często topolach, rosnących w skupiskach. Gniazdo jest warstwowe: część zewnętrzna zbudowana jest z patyków, środkowa z ziemi, wewnętrzna wysłana suchą trawą. Samica składa 3 -5 jaj i wysiaduje je sama, karmiona przez samca z wola. Wysiadywanie trwa 18 dni. Młode opuszczają gniazdo po ok. 30 dniach.

Pokarm

Gawron żeruje na ziemi, gł. na polach, łąkach i wysypiskach śmieci. Odżywia się przede wszystkim owadami, poza tym myszami i innymi małymi zwierzętami, ale nie gardzi także pokarmem roślinnym, zjadając np. kiełkujące ziarna zbóż lub ziemniaki. Na terenach rolniczych spełnia pożyteczną funkcję tępiąc szkodliwe owady jak pędraki, drutowce itp.
Gawron, fot. godi photo/Shutterstock Gawron, fot. godi photo/Shutterstock

Galeria zdjęć

Gawron, fot. godi photo/ShutterstockGawrony, fot. Vishnevskiy Vasily/Shutterstock
Gawron, fot. Petr Student/ShutterstockGawron, fot. Amani A/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Krukowate
Rodzaj:Corvus
Gatunek:Gawron
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź