Gekon murowy (Tarentola mauritanica)

Nazywany/a też: gekon mauretański, tarentola

Fot. Michał Kaczorowski
Gekon murowy to średniej wielkości jaszczurka o krępym ciele, które jest spłaszczone grzbietowo-brzusznie, połowę długości stanowi ogon. Oczy bez powiek (są one zrośnięte i przezroczyste), tęczówka w kolorze złotym, źrenica pionowa. Kończyny dobrze wykształcone, na spodzie palców przylgi, które umożliwiają mu wspinaczkę nawet po całkiem gładkich powierzchniach. Jedynie 3 i 4 palec zakończony jest pazurem. Ubarwienie zmienne najczęściej w różnych odcieniach szarego, niekiedy brązowawe. Na tym tle mogą występować niekiedy plamiste, ciemniejsze wzory a  młodych wyraźne pręgi na ogonie. Ubarwienie zależy nie tylko od indywidualnych cech danego osobnika, ale także od pory dnia i tak w ciągu dnia są ciemniejsze niż w nocy.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Gekon murowy zamieszkuje południowo-zachodnia Europę (część Hiszpanii, Włoch i Francji oraz kraje bałkańskie i Grecja) a także północna Afrykę (m. in. Maroko, Egipt, Libia). Spotykany ponadto na Krecie, Sycylii, Korsyce, Sardynii, Malcie a także na Wyspach Kanaryjskich i Balearach.
Czy wiesz, że...
  • Bywa niekiedy nazywany gekonem krokodylowym lub tarentolą. To największy gekon zamieszkujący Europę.
  • Gatunek popularny w hodowli amatorskiej z uwagi na łatwość utrzymania. W dobrych warunkach może dożyć nawet sędziwego wieku 7-8 lat (inne dane mówią nawet o 20 latach). Trudno się oswaja a chwytany za ogon może go odrzucić, jak wiele gatunków jaszczurek.

Środowisko i tryb życia

Gekon murowy jest spotykany w zróżnicowanym środowisku, przeważnie są to skały, suche wybrzeża morskie, usypiska kamieni, różnego rodzaju mury a także bezpośrednio w budynkach mieszkalnych lub gospodarskich. Zamieszkuje także rzadsze gaje oliwne oraz zdziczałe sady, plantacje czy ogrody. Jest najczęściej spotykanym gatunkiem gekona w krajach Śródziemnomorskich. Jest aktywny przeważnie w nocy, kiedy poluje. Dzień spędza w kryjówce lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie, w zależności od panujących temperatur wygrzewa się w promieniach słońca lub przebywa w cieniu. Gatunek terytorialny, samce zazdrośnie strzegą swoich rewirów łowieckich. Z uwagi na obfitość pokarmu w pobliżu domostw, często terytoria te są na tyle małe, że występuje w dużym zagęszczeniu.  

Rozmnażanie

Przeważnie w czerwcu lub lipcu samica gekona murowego składa dwa jaja, umieszczając je w kryjówce (np. szczelina skalna). Okres inkubacji zmienny, w zależności od panujących warunków może wynosić od 5 tygodni do ponad 3 miesięcy. Młode mają niespełna 4-5 cm.

Pokarm

Gekon murowy poluje na wszelkiego rodzaju owady i pajęczaki o odpowiedniej wielkości. Najczęściej są to różne gatunki ciem, szarańczaków oraz pająków. W miarę możliwości dieta jest uzupełniana o oseski gryzoni czy tez niewielkie jaszczurki (w tym młode własnego gatunku).
Gekon murowy, Tarentola mauritanica, Moorish Wall Gecko Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Gekon murowy, Tarentola mauritanica, Moorish Wall Gecko

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzina:Gekonowate
Rodzaj:Tarentola
Gatunek:Gekon murowy
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź