Gęś krótkodzioba (Anser brachyrhynchus)

Gęś krótkodzioba. By Perivani (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Gęś mniejsza od gęgawy (Anser anser). Do naszego kraju rzadko zalatuje. Ptak towarzyski, żyjący w stadach. Gatunkiem podobnym jest gęś zbożowa (Anser fabalis), różniąca się ciemniejszym wierzchem ciała. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Tęczówka oczna ciemnobrązowa. Dziób krótki, ciemny z różowym paskiem. U niektórych osobników występują białe plamy przy nasadzie dzioba. Głowa okrągła. Szyja stosunkowo krótka. Głowa oraz przednia część szyi są ciemnobrązowe. Dolna część szyi oraz spód jasno szarobrązowe. Pierś z różowo-płowym nalotem. Boki ciała ciemniejsze od reszty. Wierzch sinoszary. Podbrzusze białe. Sylwetka krępa. Nogi różowe, mocne. W locie na ogonie widoczny szeroki, biały pas końcowy. Brak dymorfizmu płciowego. Samce są nieco większe od samic. Osobniki młodociane przypominają dorosłe, różnią się bardziej jednolitym ubarwieniem ciała i bledszymi nogami.
Czy wiesz, że...Gęś krótkodzioba wcześniej traktowana była jako podgatunek gęsi zbożowej.

Występowanie

Występuje na dalekiej północy: na zachodnich brzegach Grenlandii, na Islandii i Svalbardzie. Zimuje w Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, północnych Niemczech i Danii.

Biotop

Lato spędza na skalistych wyspach, klifach, kamienistych plażach, stromiznach w dolinach rzek. Na zimowiskach przebywa na otwartej przestrzeni w pobliżu wybrzeży morskich, w ujściach rzek, zbiornikach wodnych w pobliżu wybrzeży, w słonych zatokach i bagnach oraz polach uprawnych i pastwiskach.

Lęgi

Gatunek monogamiczny. Gnieździ się w luźnych koloniach na ziemi, rzadziej na skałach. Gniazdo zbudowane jest z materiałów roślinnych, wyścielone piórami puchowymi. Przystępuje do jednego lęgu w roku. Samica składa 3-6 jasnych jaj. Czas wysiadywania (przez samicę) wynosi 26-27 dni. Samiec w tym czasie strzeże gniazda. Pisklęta zaraz po wykluciu opuszczają gniazdo. Młode stają się lotne po 56 dniach. Dojrzałość płciową osiąga w trzecim roku życia.

Pokarm

Ptak roślinożerny. Żywi się liśćmi, łodygami, korzeniami traw, roślinami uprawnymi oraz wodnymi. Pokarm zdobywa na lądzie.
Gęś krótkodzioba. By Perivani (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Gęś krótkodzioba. By Perivani (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Gęś krótkodzioba. By Perivani (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Gęś krótkodzioba. By Hiuppo (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Kaczkowate
Rodzaj:Anser
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy