Gęś tybetańska (Anser indicus)

Nazywany/a też: gęś indyjska

Zdjęcie - deam96/Konkurs Zdjęcie Miesiąca - ekologia.pl
Nieco mniejsza od gęgawy. Do polski rzadko zalatuje, głównie są to ptaki zbiegłe z niewoli.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Upierzenie ciała jasne. Ma charakterystyczne dwie, czarne pręgi na głowie (na wysokości brwi oraz pod policzkiem), po których łatwo ją rozpoznać. Wąskie, białe pasy na bokach szyi. A wzdłuż tyłu szyi ciągnie się czarny pas. Podgardle i gardło białe. Przód szyi oraz pierś szare. Tęczówki oczu ciemne. Dziób oraz nogi żółte. Po za tym dziób niezbyt duży, z czarnym zakończeniem. Skrzydła szarawe, z ciemnymi zakończeniami lotek. Kuper jasny. Dymorfizm płciowy u tego gatunku niewidoczny. Samce nieznacznie większe. Osobniki młode częściowo ubarwieniem przypominają dorosłe, nie mają jednak czarnych pręg na głowie. Dodatkowo nogi są u nich nieco ciemniejsze.
Czy wiesz, że...Gęś tybetańska dzięki swoim przystosowaniom fizjologicznym lata najwyżej z pośród wszystkich ptaków na świecie. Jest w stanie wznieść się na wysokości 9 tysięcy metrów nad ziemią.

Występowanie

Gniazduje w środkowej Azji: południowej Mongolii i zachodnich Chinach, Kazachstanie i Kirgistanie. Zimuje w Indiach, Pakistanie, Bangladeszu i Nepalu.

Biotop

Występuje na terenach górskich blisko rzek, jezior, terenów podmokłych i mokradeł.

Lęgi

Gnieździ się kolonijnie, w pobliżu rzek, jezior. Gniazdo na ziemi, wyścielone jest puchem. Lęgi rozpoczyna pod koniec maja. Samica składa przeważnie od 4 do 6 (maksymalnie 8) jasnych jaj. Wysiadywanie trwa około 30 dni. Młode szybko stają się samodzielne, opuszczają gniazdo po dwóch dniach od wyklucia. Dojrzałość płciową osiąga w drugim bądź trzecim roku życia.

Pokarm

Ptak ten żywi się głównie pokarmem roślinnym, w postaci: liści, łodyg, korzeni, traw, nasion, owoców. Rzadziej pożywia się pokarmem zwierzęcym (owadami, skorupiakami, mięczakami). Pokarm zdobywa na lądzie jak i w wodzie.
Geś tybetańska Zdjęcie - deam96/Konkurs Zdjęcie Miesiąca - ekologia.pl

Galeria zdjęć

Geś tybetańskaGeś tybetańskaGęś tybetańskaGęś tybetańska
Geś tybetańskaGęś tybetańskaGęś tybetańska

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Kaczkowate
Rodzaj:Anser
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy