Goryl zachodni (Gorilla gorilla)

Źródło: Corel Stock Photo
Zwierzę bardzo duże, największe i najsilniejsze wśród małp człekokształtnych i w ogóle wśród przedstawicieli rzędu naczelnych, jego wymiary orientacyjnie przedstawiają się następująco: stojący samiec ma 170-180 cm wysokości, rozpiętość ramion 260 cm, obwód klatki piersiowej - 150 cm i 140-180 kg wagi. Samica jest wyraźnie mniejsza: do 150 cm wysokości przy 75-110 kg wagi. Goryl zachodni jest mniejszy i mniej okazały niż jego wschodni krewniak.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Afryka środkowa, jednakże zasięg jego występowania nie jest ciągły. Podgatunek zachodni zamieszkuje obszary od Nigerii poprzez Kamerun i Gabon aż do ujścia rzeki Kongo i dorzeczy jej dopływów. Wschodni występuje jedynie na niewielkim obszarze na wschód od rzeki Lualaba, w górzystych lasach w rejonie Wielkich Jezior aż do lasów zachodniej Ugandy. Jego środowiskiem życiowym są lasy deszczowe oraz wilgotne lasy górskie aż do wys. 2400 m n.p.m., a także górskie zarośla bambusowe do wysokości 3000 m n.p.m.

Tryb życia

Dzienny, w tym czasie przebywa prawie stale na powierzchni ziemi. Rano żeruje w ciągu 2 godzin, potem odpoczywa w czasie największego południowego upału (młode wykorzystują ten czas do zabawy) i po południu ponownie żeruje. Żyje w grupach rodzinnych liczących 5 do 30 osobników. Jeden dorosły samiec ma kilka dorosłych samic, toleruje również obok siebie jednego, 8-12 letniego samca, jeszcze o czarnym grzbiecie (z wiekiem włosy na tułowiu jaśnieją). Każdego dnia wieczorem stado przystępuje od nowa do budowy gniazd na nocny odpoczynek, na wysokich drzewach lub na ziemi. Porozumiewają się między sobą głosem (około 20 rozmaitych dźwięków, spośród których 8 używają dosyć często), mimiką twarzy i gestami. Przy sporadycznych spotkaniach grup goryli stojące najwyżej w hierarchii samce mogą w momentach najwyższego wzburzenia uśmiercić obce młode. Prawie zawsze matka młodych podąża za takim samcem, aby mieć z nim potomstwo.

Odżywianie

Jego wyżywienie jest typowo wegetariańskie, stanowi je ponad 100 różnych gatunków roślin, zwierzę zjada różne ich części: liście, pędy, łodygi, pączki, kwiaty, korzenie, bulwy, owoce, korę bylin i krzewów, choć preferuje miąższ. Osobniki z terenów nizinnych odwiedzają też plantacje bananów i trzciny cukrowej, nierzadko powodując duże szkody. Pokarm rzadko zrywa wargami, przeważnie podaje go dłońmi do pyska. Na wolności nigdy nie obserwowano goryli podczas picia - zapotrzebowanie na wodę pokrywają z pokarmem.

Rozmnażanie i rozwój

Podczas dwóch dni rui goryle kopulują średnio co trzy godziny. Po 236-296 dniach ciąży rodzi się jedno młode o masie 1,8-2,5 kg i długości 30 cm. Pozostaje ono przez 3 lata przy matce, ssąc przez jeden rok. W wieku 9 miesięcy potrafią poruszać się w pozycji wyprostowanej. Dojrzałość płciową samce osiągają w wieku 7-11 lat, zaś samice - 6-9 lat, na wolności żyją około 25-30 lat.
Goryl,Gorilla gorilla Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Goryl,Gorilla gorillaGoryl,Gorilla gorillaGoryl,Gorilla gorilla
Goryl,Gorilla gorillaGoryl,Gorilla gorilla

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rząd:Naczelne
Rodzaj:Goryl
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź