Grzechotnik rogaty (Crotalus ceraste)

derivative work: Victorrocha (talk)Crotalus_cerastes_mesquite_springs_CA.JPG: Tigerhawkvok [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Grzechotnik rogaty należy do rodziny żmijowate (Viperidae). Głowa jest duża, trójkątna i płaska, wyraźnie wyodrębniona. Oczy są średniej wielkości. Źrenice są pionowe. Nad oczami występują wyrostki (podobne do rogów). Ciało jest masywne. Tułów jest duży. Ubarwienie ciała jasnobrązowe, żółtobrązowe, szare lub kremowe, dobrze maskujące. Zęby jadowe ruchome. Ogon jest krótki. Na końcu ogona znajduje się grzechotka. Samice są większe od samców. Gatunkiem podobnym jest żmija rogata (Cerastes cerastes).
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Grzechotnik rogaty występuje w południowych Kordylierach w Ameryce Północnej. Zamieszkuje północno-zachodni Meksyk oraz zachodnią Arizonę, południową Kalifornię oraz południowe skraje Nevady i południowo-zachodnie Utah w USA.
Czy wiesz, że...Grzechotnik rogaty porusza się ruchem bocznym, pozostawiając po sobie ślad na piasku w kształcie litery „J ”.

Środowisko i tryb życia

Grzechotnik rogaty zamieszkuje obszary pustynne i półpustynne. Spotykany jest na otwartych przestrzeniach, piaszczystych wydmach, w pobliżu skalistych i kamienistych kryjówek, w miejscach krzaczastych i porośniętych rzadkimi kępami traw. Występują do około 1200 m n.p.m., maksymalnie 1830 m. Prowadzi ziemny tryb życia. Cechuje go aktywność nocna lub zmierzchowa. Skrywa się w norach, pod krzewem bądź zakopuje się w piasku. Jest terytorialny. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). W Polsce wpisany jest na listę gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia (kategoria II). Zgodnie z prawem może być trzymany wyłącznie w ogrodach zoologicznych, cyrkach oraz w placówkach naukowych. Jego jad jest bardzo silny i niebezpieczny dla człowieka, ukąszenie może skończyć się śmiercią. Nie jest agresywny, w sytuacji zagrożenia pozostaje w bezruchu. Osaczony ostrzegawczo potrząsa grzechotką.

Rozmnażanie

Grzechotnik rogaty jest jajożyworodny. Do rozrodu przystępuje na wiosnę. W lipcu lub sierpniu samica rodzi od 5 do 18 młodych. Młode węże po urodzeniu mierzą około 17 cm. Grzechotnik dojrzałość płciową osiąga w trzecim roku życia. W niewoli żyje do 20 lat.

Pokarm

Grzechotnik rogaty jest mięsożerny. W głównej mierzę żywi się kręgowcami (drobnymi ssakami, ptakami oraz gadami). Na swoje ofiary czyha zakopany w piasku.

Bibliografia

  1. “http://www.toxinology.com”; data dostępu: 2019-01-21
  2. “http://www.reptilesofaz.org”; data dostępu: 2019-01-21
  3. Frost D.R., Hammerson G.A., Gadsden, H. ; “Crotalus cerastes”; The IUCN Red List of Threatened Species ; 2007-00-00
  4. “http://reptile-database.reptarium.cz”; data dostępu: 2019-01-21
  5. “Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 sierpnia 2011r. w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi. Dziennik Ustaw 2011 nr 173 poz. 1037”; ; 2019-01-21
Grzechotnik rogaty derivative work: Victorrocha (talk)Crotalus_cerastes_mesquite_springs_CA.JPG: Tigerhawkvok [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Grzechotnik rogaty
Grzechotnik rogaty

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzina:Żmijowate
Rodzaj:Crotalus
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź