Haemulon flavolineatum (Haemulon flavolineatum)

Źródło: Corel Stock Photo
Gatunek zamieszkujący Zachodni Atlantyk od stanu Południowej Karoliny (USA), przez Zatokę Meksykańską, aż do wybrzeża Brazylii. Odnotowany również na Bermudach oraz wybrzeżach Ameryki Środkowej. Haemulon flavolineatum spotykany jest na skalistym dnie oraz w rejonach raf koralowych. Często porusza się między koralowcami, a szczególnie koralami z gatunku Acropora palmata. Maksymalna głębokość, na jakiej może pływać, to 60 m.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Cecha charakterystyczną tej ryby są dużo większe łuski poniżej linii nabocznej w stosunku do reszty łusek pokrywających ciało ryby. Ubarwienie jest zazwyczaj jasnożółte z ciemniejszymi paskami wzdłuż ciała. Duże, wyłupiaste oko zajmuje większą część głowy. Wszystkie płetwy są jednolitego, żółtego koloru. Osobniki dorosłe tego gatunku mogą dorastać do 30 cm.

Biologia

Gatunek tworzy duże ławice, które pływają w rejonach raf koralowych, natomiast osobniki młodociane występują bardzo licznie na obszarach pokrytych trawą morską. Jest drapieżnikiem, którego dieta składa się głównie z małych skorupiaków żyjących na dnie morza. Haemulon flavolineatum jest rybą chętnie spożywaną przez ludzi. Odnotowano przypadki zatrucia toksynami ciguatera po spożyciu ryb z tego gatunku.
Haemulon flavolineatum Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Haemulon flavolineatumHaemulon flavolineatumHaemulon flavolineatum
Haemulon flavolineatumHaemulon flavolineatum

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Luszczowate
Rodzaj:Haemulon
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź