Haemulon sciurus (Haemulon sciurus)

Haemulon sciurus zamieszkuje wody Zachodniego Atlantyku od Florydy (USA) do wybrzeża Brazylii wraz z Zatoką Meksykańską oraz Morzem Karaibskim. Jest gatunkiem niemigrującym, stale związanych z rejonami raf koralowych, występującym maksymalnie do 30 metrów głębokości.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Całe ciało Haemulon sciurus pokrywają żółte, poziome paski z niebieską cienką obwódką. Jeden pasek znajdujący się na głowie pod okiem, jest zakrzywiony w kształt łuku, co jest cechą charakterystyczna tego gatunku. Płetwa grzbietowa w miejscu pokrytym promieniami jest całkowicie żółta, natomiast reszta płetwy grzbietowej oraz płetwa ogonowa  - całkowicie czarna. Rzędy łusek poniżej linii bocznej ułożone ukośnie, natomiast ich ubarwienie jest żółte z niebieska obwódką. Maksymalnie osobniki dorosłe mogą osiągnąć 46 cm długości oraz ważyć 750 g. W przypadku wieku, najstarszy odnotowany osobnik posiadał 12 lat.

Biologia

Haemulon sciurus tworzy małe ławice poruszające się w rejonie raf koralowych. Osobniki młodociane natomiast często przebywają w rejonach pokrytych trawą morską z rodzaju Thalassia sp. Gatunek ten należy do drapieżników żywiących się głównie małymi skorupiakami, rybami oraz małżami. Haemulon sciurus jest rybą poławianą w celach komercyjnych oraz należy do popularnych mieszkańców akwariów morskich na całym świecie. Odnotowano przypadki zatrucia się toksynami ciguatera po spożyciu mięsa ryb.
Haemulon sciurus

Galeria zdjęć

Haemulon sciurus

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Luszczowate
Rodzaj:Haemulon
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź