Halichoeres melanurus (Halichoeres melanurus)

Źródło: Corel Stock Photo
Gatunek zamieszkujący wody Zachodniego Pacyfiku od Japonii aż do Wielkiej Rafy Koralowej w Australii, na wschodzie spotykany na wyspach Samoa oraz Tonga. Gatunek zastąpiony przez Halichoeres vrolikii na Oceanie Indyjskim. Jest to ryba niemigrująca, cały czas przebywająca w rejonach raf koralowych, głównie w płytkich wodach oraz kamienistych wybrzeżach. Odnotowano przypadki obecności Halichoeres melanurus poniżej 15 metrów głębokości.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Ubarwienie ciała u tego gatunku zależy od płci. U samców jest ono zwykle niebiesko-zielone oraz pomarańczowe, przechodzące w róż i zieleń w kierunku przednim. Osobniki męskie również posiadają kropkę za okiem, która łączy się w brązowy pasek rozwidlający się w tylną część ciała. Samice natomiast posiadają od dwóch do trzech małych, czarnych kropek na płetwie grzbietowej, gdzie pierwsza z nich umiejscowiona jest w przedniej części płetwy na membranie. Gatunek niewielki, osiągający maksymalnie długość 12 cm.

Biologia

Dieta Halichoeres melanurus składa się głównie z małych bezkręgowców (wieloszczety, widłonogi, równonogi) oraz otwornic. Gatunek ten jest bardzo popularnym mieszkańcem akwariów morskich.
Halichoeres melanurus Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Halichoeres melanurus

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Wargaczowate
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź