Ibis czubaty (Nipponia nippon)

Ibis czubaty, fot. shutterstock
Ibis czubaty należy do rzędu pelikanowe (Pelecaniformes). Tęczówka oczna czerwona. Dziób długi, wąski, czarny, z czerwonym końcem, zakrzywiony ku dołowi. Skóra na głowie naga, czerwona. Z karku wystają długie pióra, tworzące grzywę. Szyja krótka. Ubarwienie białe. Grzywa, grzbiet, skrzydła mają różowy nalot. Ogon zaokrąglony. Nogi krótkie. W okresie lęgowym głowa oraz górna część ciała stają się szare.
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Pierwotny zasięg występowania ibisa czubatego obejmował znaczny obszar wschodniej Azji. Gniazdował w południowo-wschodniej Rosji, Chinach i Japonii. Poza okresem rozrodczym spotykany był między innymi na Półwyspie Koreańskim i na Tajwanie. Obecnie jedyna znana populacja tego ptaka występuje w prowincji Shaanxi w centralnych Chinach. Obecnie trwają programy reintrodukcji ibisa czubatego w Chinach, Japonii i w Korei Południowej.
Czy wiesz, że...Ibis czubaty charakteryzuje się specyficzną zachowaniem. Samce oraz samice w okresie godowym wydzielają specyficzną substancję, którą następnie rozprowadzają po ciele, zmieniając tym barwę upierzenia z białej na szarą.

Biotop

Ibis czubaty zamieszkuje tereny podmokłe, mokradła i wilgotne łąki. Jako miejsca gniazdowania wybiera obszary z dostępnymi licznymi wysokimi drzewami potrzebnymi do założenia gniazda. Żeruje w różnych środowiskach otwartych: łąkach, bagnach, rozlewiskach rzek, a nawet na polach uprawnych (głównie polach ryżowych). Na liście IUCN jest gatunkiem zagrożonym wymarciem (kategoria EN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I). Głównymi zagrożeniami są: utrata siedlisk, brak bazy pokarmowej i mała liczebność populacji.

Lęgi

Ibis czubaty przystępuje do jednego lęgu w roku. Gatunek monogamiczny. Gnieździ się w koloniach. Gniazdo zakłada na drzewie. Rozród odbywa się od lutego do czerwca. Samica składa od 1 do 5 niebieskoszarych, brązowo plamkowanych jaj. Inkubacja trwa 26-30 dni. Wysiadywaniem jaj zajmują się oboje rodzice. Dojrzałość płciową osiąga w trzecim roku życia. Najstarszy znany osobnik dożył do 36 lat.

Pokarm

Ibis czubaty żywi się bezkręgowcami (owadami, mięczakami, skorupiakami) jak i kręgowcami (rybami oraz płazami). Pokarmu zdobywa przeszukując podmokłe tereny.
Ibis czubaty, fot. shutterstock Ibis czubaty, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Ibis czubaty, fot. shutterstockIbis czubaty, fot. shutterstock
Ibisy czubate, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Ibisowate
Rodzaj:Nipponia
Gatunek:Ibis czubaty
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź