Ibis siwopióry (Threskiornis melanocephalus)

Ibis siwopióry, fot. shutterstock
Ibis siwopióry to duży ptak brodzący z rodziny ibisowatych, występujący w południowej i wschodniej Azji. Podobnie jak większość dużych ptaków związanych z siedliskami podmokłymi w Azji, jego liczebność spada, choć w umiarkowanym tempie. Szybki rozwój ekonomiczny tej części świata wywiera negatywny wpływ na siedliska podmokłe (tak jak w przeszłości w Europie czy Ameryce Północnej). Ibis siwopióry jest w stanie częściowo przystosować się do obecności człowieka - korzysta z siedlisk przekształconych, takich jak pola ryżowe. W ogólnym rozrachunku jednak presja wywierana przez ludzi - osuszanie obszarów podmokłych i przekształcanie ich w pola uprawne, zanieczyszczenia, polowania i kłusownictwo, niszczenie kolonii lęgowych, wybieranie jaj i piskląt - powoduje stopniowe zmniejszanie się liczebności i areału ibisa siwopiórego. Lokalnie może być dość liczny (np. w południowych Indiach), w innych miejscach gwałtownie zanika (Indonezja: Sumatra, Chiny: Mandżuria). Łączna populacja światowa nie przekracza 20 tysięcy osobników. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ibis siwopióry ma status bliski zagrożenia (NT).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Ibis siwopióry to duży, jasny ptak brodzący (65-75 cm długości ciała, 130 cm rozpiętości skrzydeł). Pióra na ciele białe poza bardzo małym obszarem czerni na końcówkach lotek I rzędu. Górna część szyi oraz głowa nagie, skóra czarna. Nogi czarne. Dziób długi i zakrzywiony w dół. Wyglądem przypomina ibisa czconego (Threskiornis aethiopicus). Ozdobne pióra barkówek, u siedzącego osobnika przykrywające tył skrzydeł i ogon, u ibisa siwopiórego są szare (u ibisa czczonego są czarne).
Czy wiesz, że...W południowej i wschodniej Azji ibis siwopióry to jedyny gatunek ibisa z białym ciałem i ciemną głową.

Występowanie

Obszar występowania ibisa siwopiórego w Azji jest podzielony na 3 populacje: południowoazjatycką (od Indii po Birmę; ok. 10 000 ptaków), południowo-wschodnioazjatycką (Półwysep Malajski i Indonezja; ok. 10 000 ptaków) i wschodnioazjatycką (Chiny: Mandżuria; ok. 100 ptaków). Zasięg i liczebność wszystkich tych populacji zmniejszyły się znacznie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat (ibis siwopióry przestał się rozmnażać m.in. w Tajlandii i kontynentalnej Malezji).

Biotop

Ibis siwopióry występuje na bagnach i mokradłach, wzdłuż wybrzeży morskich na plażach, solniskach i w namorzynach, wzdłuż brzegów rzek - wszędzie tam, gdzie znajdują się siedliska podmokłe. Miejscami może być liczny w krajobrazie rolniczym, np. na polach ryżowych czy wzdłuż otwartych kanałów ściekowych. Tam, gdzie występuje, przebywa przez cały rok, w razie złych warunków pogodowych (np. susza) może koczować w poszukiwaniu alternatywnych siedlisk.

Lęgi

Ibis siwopióry rozmnaża się w koloniach (czaplińcach) - liczne gniazda są zlokalizowane w pobliżu siebie, na drzewach rosnących w sąsiedztwie atrakcyjnych dla ptaków terenów podmokłych. Kolonie w Indiach są często zlokalizowane w pobliżu osiedli ludzkich (zmniejsza to ryzyko drapieżnictwa na pisklętach, ale zarazem czyni ibisy siwopióre bardziej narażonymi na kłusownictwo). Jeśli w kolonii poza ibisami siwopiórymi gniazdują też inne ptaki brodzące (np. czapelki złotawe), to ibisy unikają sąsiedztwa innych gatunków i gniazdują w centrum kolonii, tuż obok siebie. Gniazdo jest platformą z gałązek, wyłożoną trawami i miękkimi łodygami, zlokalizowaną w koronie drzewa. Często wykorzystywane są drzewa z cierniami, co zmniejsza zagrożenie ze strony drapieżników naziemnych (np. węży).

Pokarm

Ibis siwopióry jest oportunista pokarmowym, żywi się wszelkiego rodzaju drobnymi zwierzętami znajdowanymi w siedliskach podmokłych: żabami, kijankami, owadami, skorupiakami, pierścienicami, a także żywymi i martwymi rybami. Może także poszukiwać pokarmu na śmietniskach.
Ibis siwopióry, fot. shutterstock Ibis siwopióry, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Ibis siwopióry, fot. shutterstockIbis siwopióry, fot. shutterstock
Ibisy, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Ibisowate
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź