Gatunek typowo tropikalny, zamieszkujący strefę 35ºN-30ºS. Żyje w wodzie o temperaturze od 24 do 26ºC, maksymalnie na głębokości 90 m, jednak zwykle spotykamy go w płytszej warstwie wody od 5 do 30 m. Występuje na Oceanie Spokojnym od japońskiej wyspy Honshu, dalej wzdłuż wybrzeża na południe do Wielkiej Rafy Koralowej w Australii i Nowej Kaledonii. Gatunek ten także często spotykany na Hawajach, wyspach Polinezji Francuskiej oraz na wyspach Pitcairn.
- Wygląd
- Tryb życia
- Systematyka
- Galeria zdjęć
Osobniki dorosłe osiągają maksymalnie 46 cm długości. Płetwa grzbietowa jest koloru czarnego, na której występują cienkie niebieskie linie. Płetwa odbytowa jest zazwyczaj pomarańczowa i pokryta wzdłuż brzegu żółtym paskiem. Gatunek ten posiada charakterystyczną pręgę biegnąca od oka do warg, która jest zazwyczaj koloru pomarańczowego. Ryba potocznie nazywana jest pokolcem ze szminką na ustach z powodu odznaczających się warg innego koloru.
Spotykany głównie w rejonach raf koralowych oraz kamieni w przybrzeżnych
lagunach, rzadko głębiej w kierunku otwartego morza. Dorosłe osobniki żyją zwykle w małych grupach, rzadziej spotyka się je osobno. Osobniki młodociane zasiedlają płytkie strefy raf koralowych, czasem występują w grupach z innymi gatunkami o podobnych wielkościach. Zaobserwowano łączenie się osobników w pary podczas
tarła. Jest to gatunek głównie roślinożerny, który żywi się glonami z rodzaju
Sargassum oraz
Dictyota. Bardzo rzadko wykazują właściwości trujące, jednak posiadają taką zdolność.