Jednoróg (Naso lituratus)

Fot. Andrzej Kasiński
Gatunek typowo tropikalny, zamieszkujący strefę 35ºN-30ºS. Żyje w wodzie o temperaturze od 24 do 26ºC, maksymalnie na głębokości 90 m, jednak zwykle spotykamy go w płytszej warstwie wody od 5 do 30 m. Występuje na Oceanie Spokojnym od japońskiej wyspy Honshu, dalej wzdłuż wybrzeża na południe do Wielkiej Rafy Koralowej w Australii i Nowej Kaledonii. Gatunek ten także często spotykany na Hawajach, wyspach Polinezji Francuskiej oraz na wyspach Pitcairn.
  1. Wygląd
  2. Tryb życia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Wygląd

Osobniki dorosłe osiągają maksymalnie 46 cm długości. Płetwa grzbietowa jest koloru czarnego, na której występują cienkie niebieskie linie. Płetwa odbytowa jest zazwyczaj pomarańczowa i pokryta wzdłuż brzegu żółtym paskiem. Gatunek ten posiada charakterystyczną pręgę biegnąca od oka do warg, która jest zazwyczaj koloru pomarańczowego. Ryba potocznie nazywana jest pokolcem ze szminką na ustach z powodu odznaczających się warg innego koloru.

Tryb życia

Spotykany głównie w rejonach raf koralowych oraz kamieni w przybrzeżnych lagunach, rzadko głębiej w kierunku otwartego morza. Dorosłe osobniki żyją zwykle w małych grupach, rzadziej spotyka się je osobno. Osobniki młodociane zasiedlają płytkie strefy raf koralowych, czasem występują w grupach z innymi gatunkami o podobnych wielkościach. Zaobserwowano łączenie się osobników w pary podczas tarła. Jest to gatunek głównie roślinożerny, który żywi się glonami z rodzaju Sargassum oraz Dictyota. Bardzo rzadko wykazują właściwości trujące, jednak posiadają taką zdolność.
Jednoróg, Naso lituratus, Orangespine unicornfish Fot. Andrzej Kasiński

Galeria zdjęć

Jednoróg, Naso lituratus, Orangespine unicornfish
Jednoróg, Naso lituratus, Orangespine unicornfish

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Pokolcowate
Rodzaj:Naso
Gatunek:Jednoróg
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź