Kanarek (Serinus canaria)

Kanarek należy do rodziny łuszczakowate (Fringillidae). Jest małym ptakiem, rozmiarów mazurka (Passer montanus). Tęczówka oczna ciemna. Dziób jest krótki, stożkowaty, różowawy, mocny. Płaszcz oraz boki ciała kreskowane. Ubarwienie zielonkawożółte. Grzbiet jest brązowy. Ogon jest stosunkowo długi, rozwidlony. Nogi są brązowawe. Dymorfizm płciowy jest nie jest wyraźny. Samica jest podobna do samca, choć jest od niego nieco ciemniejsza. Osobniki młodociane są brązowawe, kreskowane, bez żółci w ubarwieniu.
 1. Występowanie
 2. Biotop
 3. Lęgi
 4. Pokarm
 5. Systematyka
 6. Galeria zdjęć

Występowanie

Kanarek zamieszkuje Wyspy Kanaryjskie, Maderę i Azory (Makronezja). Liczny na Teneryfie, La Gomera, La Palma i El Hierro. Jest gatunkiem osiadłym. W przeszłości introdukowany był między innymi na Hawaje i do Portoryko, nie tworzy tam stabilnych populacji. Nie stwierdzony w naszym kraju.
Czy wiesz, że...Kanarek jest protoplastą popularnego w holowi kanarka domowego. Opisał go Karol Linneusz w 1758 roku.

Biotop

Kanarek występuje w różnorodnych obszarach leśnych nizinnych i górskich. Zamieszkuje zarośla sosnowe i laurowe, parki, ogrody, uprawy rolne oraz półpustynie. Spotykany do około 1500 m n.p.m. (na Wyspach Kanaryjskich). Jest towarzyski, tworzy luźne, mieszane stada. Samce są terytorialne. Kanarek na liści IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC).

Lęgi

Kanarek gnieździ się na drzewach lub w krzewach. Jest gatunkiem monogamicznym. Gniazdo w formie miseczki, wykonane jest z materiałów roślinnych (traw, liści, korzonków, mchu) i porostów, wyścielone jest włosiem i piórami. Budową gniazda zajmuje się samica. Samiec broni gniazda. Rozród odbywa się od stycznia do lipca. Kanarek przystępuje do dwóch - trzech lęgów w roku. Samica składa 3-4 jasnoniebieskie, czerwonawo nakrapiane jaja. Czas wysiadywania jaj wynosi około dwóch tygodni. W czasie wysiadywania jaj, samiec zajmuje się dostarczaniem pożywienia. Młode opuszczają gniazdo po 18 dniach. Kanarek żyje na wolności do 8 lat.

Pokarm

Kanarek w głównej mierzę żywi się pokarmem roślinnym (nasionami, pąkami, owocami). W okresie lęgowym swoją dietę wzbogaca o bezkręgowce (owady). Pokarm zdobywa na ziemi lub z roślinności.

Bibliografia

 1. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2018-12-16
 2. “https://www.xeno-canto.org”; data dostępu: 2018-12-16
 3. “http://www.avibirds.com”; data dostępu: 2018-12-16
 4. “https://www.arkive.org”; data dostępu: 2018-12-16
 5. Svensson L.; “Ptaki. Przewodnik Collinsa”; Multico Oficyna Wydawnicza; 2012-00-00
Kanarek Haplochromis [GFDL or CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Kanarek
Kanarek

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Łuszczaki
Rodzaj:Serinus
Gatunek:Kanarek
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź