Karakurt (Latrodectus tredecimguttatus)

Nazywany/a też: karakurt trzynastokropki, malmignat

No machine-readable author provided. Kork~commonswiki assumed (based on copyright claims). [Public domain], via Wikimedia Commons
Karakurt zamieszkuje duży obszar od południowej Europy i północnej Afryki w obszarze Śródziemnomorskim, przez wschodnią Europę i zachodnią Azję (m.in. Ukrainę, Kazachstan i południową Rosję) po Azję centralną i wschodnią.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Karakurt należy do rodziny omatnikowate (Theridiidae). Jego ciało składa się z głowotułowia i odwłoka. Na głowotułowiu występuje sześć par odnóży, w tym cztery pary odnóży krocznych. Ciało jest czarno ubarwione i błyszczące. Odwłok jest kulisty. Na odwłoku po grzbietowej stronie występują liczne, czerwone, żółte lub pomarańczowe plamki. Na spodniej stronie może występować czerwona plama. Odnóża są długie, cienkie i smukłe. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samice są znacznie większe od samców. Gatunkiem podobnym jest czarna wdowa (Latrodectus mactans).
Czy wiesz, że...Karakurt wcześniej uważany był za podgatunek czarnej wdowy (Latrodectus mactans).

Biologia

Karakurt występuje na obszarach ciepłych i bardzo suchych. Zamieszkuje nasłonecznione zbocza, półpustynie i pustynie, stepy i obszary skaliste. Prowadzi nocny tryb życia. Karakurt jest organizmem rozdzielnopłciowym. Po kopulacji samce nierzadko są zjadane przez samice. Jaja składane są do kokona. Samica buduje do 8 kokonów. W jednym kokonie znajduje się od 80 do 250 jaj. Samica pilnuje kokonów z jajami. Po kilku tygodniach, w zależności od warunków z jaj wylęgają się młode pająki. Wzrost ciała następuje poprzez linienie. Karakurt jest drapieżnikiem. W głównej mierze żywi się bezkręgowcami (owadami, pajęczakami), które złapią się w jego sieć. Sieć umieszczona jest blisko ziemi. Nie jest pająkiem agresywnym, w sytuacji konfrontacji wybiera ucieczkę. Jego jad jest bardzo silny i niebezpieczny dla człowieka oraz dużych zwierząt (wielbłądów, krów i koni). Ukąszenie jest bardzo bolesne i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Bibliografia

  1. Baehr B., Baehr M.; “ Jaki to pająk?”; MULTICO; 2008-00-00
  2. “https://naturdata.com”; data dostępu: 2019-04-07
  3. “http://www.toxinology.com”; data dostępu: 2019-04-07
Karakurt No machine-readable author provided. Kork~commonswiki assumed (based on copyright claims). [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Karakurt
Karakurt -samiec

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Pajęczaki
Rząd:Pająki
Rodzina:Omatnikowate
Gatunek:Karakurt
Indeks nazw polskich - gromada Pajęczaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź