Karliczka hawajska (Zapornia palmeri)

John Gerrard Keulemans [Public domain], via Wikimedia Commons
Karliczka hawajska jest ptakiem wymarłym, należącym do rodziny chruściele (Rallidae). Wcześniej umieszczona była w rodzaju Porzana. Ptak ten posiadał prosty, mocny, żółtawy dziób. Tęczówka oczna była czerwonawa. Głowa, szyja, pierś oraz brzuch były szarawe. Wierzch ciała był brązowawy, z ciemniejszym plamkami na piórach. Na spodzie ciała występowały jasne paski. Skrzydła były zaokrąglone. Ogon krótki. Nogi i palce były długie, zielono oliwkowe. Tułów był krępy. Obie płcie były ubarwione podobnie. Jednakże dzioby oraz nogi u samców były nieco większe. Spód ciała u osobników młodocianych był jasnobrązowy. Gatunkiem podobnym do karliczki hawajskiej jest karliczka zwyczajna (Porzana pusilla)
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Karliczka hawajska pochodziła z Hawajów. Występowała głównie na wyspie Laysan. Na przełomie XIX i XX w. była sztucznie wprowadzana na wyspy w Atolu Pearl i Hermes. W latach 30. i 40. XX w. wyginęła ze wszystkich stanowisk. Do jej wymarcia przyczyniły się: utrata siedlisk (w wyniku zawleczenia królika, który doprowadził do zniszczenia roślinności) oraz poprzez bezpośredni wpływ kolejnego obcego gatunku (szczura).
Czy wiesz, że...Karliczka hawajska jest gatunkiem wymarłym (kategoria EX na liście IUCN). Ostania obserwacja pochodzi z 1944 roku. Została opisana w 1892 roku przez Fredericka Williama Frohawk’a.

Biotop

Karliczka hawajska zamieszkiwała obszary trawiaste i zarośla. Nielot, prowadził dzienny, naziemny tryb życia. Była gatunkiem osiadłym.

Lęgi

Karliczka hawajska przystępowała do rozrodu między kwietniem a lipcem. Gnieździła się na ziemi, w roślinności. Gniazdo zbudowane było z materiałów roślinnych (traw i liści) i posiadało boczne wejście. Samica składała do gniazda 2-4 jaja. Czas wysiadywania wynosił 20 dni. Pisklęta były czarno opierzone z czarnymi nogami oraz z żółtym dziobem.

Pokarm

Karliczka hawajska była wszystkożerna. W jej diecie znaleźć można było bezkręgowce (owady, ich larwy, pajęczaki), kręgowce (jaja i pisklęta ptaków), pokarm roślinny (nasiona), a także padlinę.

Bibliografia

  1. “https://birdsna.org”; data dostępu: 2019-07-07
  2. “http://www.planetofbirds.com”; data dostępu: 2019-07-07
  3. “https://www.hbw.com”; data dostępu: 2019-07-14
  4. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2019-07-14
Karliczka hawajska (Zapornia palmeri) John Gerrard Keulemans [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Karliczka hawajska (Zapornia palmeri)

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Chruściele
Rodzaj:Zapornia
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy