Klecanka rdzaworożna (Polistes dominula)

Klecanka rdzaworożna, fot. shutterstock
W większości naturalny zasięg występowania klecanki rdzaworożnej jest bardzo szeroki - obejmuje znaczny obszar południowej i centralnej Europy, rejon basenu Morza Śródziemnego, północną Afrykę, Bliski i Daleki Wschód oraz centralną, południową i wschodnią Azję. Klecanka rdzaworożna została przypadkowo zawleczona na wiele nowych obszarów na świecie, między innymi do USA, Kanady, Chile, Argentyny i Australii.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Klecanka rdzaworożna należy do rodziny osowate (Vespidae). Ubarwienie ciała jest żółto czarne. Sylweta smukła. Między tułowiem a odwłokiem występuje wąskie zwężenie. Głowa wyposażona jest w parę czułek, silne żuwaczki, oczy złożone oraz przyoczka. Czułki są w większości pomarańczowo żółte. Klecanka rdzaworożna posiada dwie pary błoniastych skrzydeł. W locie ma opuszczone odnóża.
Czy wiesz, że...Klecanka rdzaworożna nie jest agresywna ale w przypadku uszkodzenia gniazda boleśnie żądli.

Biologia

Klecanka rdzaworożna zamieszkuje bardzo różnorodne siedliska głównie w klimacie zwrotnikowym i umiarkowanym. Zamieszkuje ciepłe i nasłonecznione lasy, łąki oraz górskie zbocza. Często występuje na obszarach zamieszkałych przez człowieka. Dorosłe latają od kwietnia do października. Gniazdo jest nisko nad ziemią, w kształcie misy. Komórki gniazdowe widoczne są od spodu. Królowa kopuluje z wieloma samcami. Małe, wydłużone jaja składane są do komórek gniazda. Wylęg następuje po 3-5 dniach. Całkowity rozwój trwa 3-4 tygodnie. W miarę pojawiania się robotnic funkcje budowy gniazda, poszukiwaniu pokarmu i opieka nad larwami przechodzi na robotnice. Natomiast rola królowej ogranicza się do składania jaj. Pod koniec lata królowa składa jaja, z których wylegną się samce oraz płodne samice. Zimują wyłącznie zapłodnione królowe. Na wiosnę przystępują do budowy gniazda. Dorosłe klecanki żywą się pokarmem roślinnym (sokami roślin, owocami), larwy natomiast karmione są innymi owadami i ich larwami

Bibliografia

  1. “https://www.cabi.org”; data dostępu: 2020-09-21
  2. “https://www.iop.krakow.pl”; data dostępu: 2020-09-21
  3. “https://animaldiversity.org”; data dostępu: 2020-09-21
Klecanka rdzaworożna, fot. shutterstock Klecanka rdzaworożna, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Klecanka rdzaworożna, fot. shutterstockKlecanka rdzaworożna, fot. shutterstock
Klecanka rdzaworożna, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rodzina:Osowate
Rodzaj: Polistes
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź