Kob żółty (Kobus kob thomasi)

Nazywany/a też: antylopa kob żółty

Źródło: Corel Stock Photo
Długość ciała 1,3-2,4 m, ogona 10 do 45 cm, masa 50-300 kg. Pełna wdzięku antylopa o sierści barwy od jasnocynamonowej do brunatnoczarnej. Na pysku i podgardlu występują białe plamy, na nogach czarne paski. Samce mają lirowato wygięte rogi z pierścieniowatymi zgrubieniami. Blisko spokrewniony podgatunek (Kobus kob leucotis) występuje w południowym Sudanie, charakteryzuje się długimi rogami, kasztanowoczerwoną sierścią oraz białymi obrączkami wokół oczu. Samce tego podgatunku mają białe uszy, a ich sierść z wiekiem staje się prawie czarna. Zwierzęta te podejmują dalekie sezonowe wędrówki, podobnie jak gnu białobrode w Serengeti, a niegdyś także szpringboki w południowej Afryce.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Rozmnażanie i rozwój
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Występowanie

Rozległe, zakrzewione obszary trawiaste położone w pobliżu wody, na terenie Ugandy, zachodniej Afryki od Zachodniego Sudanu do Senegalu.

Tryb życia

Są aktywne nad ranem i po południu. Prowadzą osiadły tryb życia i żyją w grupach złożonych z 3-50 samic z potomstwem. Występują również grupy młodociane. Wiek osiągania dojrzałości płciowej, pokarm i wrogowie podobnie jak u koba liczi. W razie niebezpieczeństwa zwierzęta w stadzie uciekają, natomiast pojedyncze osobniki kryją się wśród roślinności na ziemi.

Rozmnażanie i rozwój

Corocznie w okresie godowym samce walczą o niewielkie terytoria, mające zaledwie 15 m szerokości. Zwycięzca uzyskuje prawo do kopulacji z wieloma samicami. Po 7-8 miesiącach ciąży rodzi się jedno młode o masie 5 kg, które matka pozostawia w trawie. Okres laktacji trwa 5 miesięcy.
Kob żółty, Kobus kob thomasi, Kob Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Kob żółty, Kobus kob thomasi, KobKob żółty, Kobus kob thomasi, KobKob żółty, Kobus kob thomasi, Kob
Kob żółty, Kobus kob thomasi, KobKob żółty, Kobus kob thomasi, KobKob żółty, Kobus kob thomasi, Kob

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Wołowate
Rodzaj:Kobus
Gatunek:Kob żółty
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź