Kobczyk zwyczajny (Falco vespertinus)

Nazywany/a też: kobczyk

Zdjęcie - Edbirds/Konkurs Zdjęcie Miesiąca - ekologia.pl
Sokół rozmiarów sierpówki. Do Polski rzadko przylatuje, jest gatunkiem wędrownym, sporadycznie przystępującym do lęgów w naszym kraju. Zawisają w powietrzu jak pustułka. Aktywny w porze wieczornej. Jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT na liście IUCN ).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Dziób haczykowaty. Jasne pazury. Skrzydła spiczaste. Bardzo wyraźny dymorfizmu płciowy. Samce są nieco mniejsze i lżejsze od samic, sino szare (wierzch oraz tułów), z nogawicami i piórami podogonowymi ciemnoczerwonymi. Ogon ciemny. Obrączka oczna, nogi oraz woskówka mocno pomarańczowe. U pierwszorocznych samców spód skrzydeł prążkowany. Samice: wierzch i ogon łupkowoszary, prążkowany, spód rdzawo-płowy, delikatnie kreskowany. Ciemię, potylica są rdzawo-płowe, policzki białe. Ciemny pasek oczny połączony z wąsem. Obrączka oczna, nogi oraz woskówka dzioba jasno pomarańczowe. Spód ogona i skrzydeł prążkowany z ciemnymi pasami końcowymi. Osobniki młodociane rozróżniane po: węższym wąsie i pasku ocznym, brązowym ciemieniu i potylicy, żółtych nogach i woskówce, a także po bledszym, mocniej kreskowanym spodzie.
Czy wiesz, że...Wyjątkowo jak na sokoła gniazduje w dużych koloniach, (rzadziej pojedynczo) z innymi parami kobczyków. Wspólne gniazdowanie zwiększa sukces lęgowy.

Występowanie

Kobczyk występuje w Eurazji od wschodniej Europy po środkową Azję. Jego zasięg na południe sięga Bałkanów, Kaukazu, północnego Kazachstanu i północnej Mongolii. Na północ zwykle nie zalatuje powyżej 65 równoleżnika. Kobczyki są długodystansowymi migrantami - na zimowiska odlatują do południowej Afryki.

Biotop

Preferuje otwarte tereny, z nielicznymi drzewami, doliny rzeczne, pola uprawne, pastwiska.

Lęgi

Gniazduje w opuszczonych gniazdach innych ptaków krukowatych. Samica składa od 3 do 5 jaj. Czas wysiadywania (przez samicę) wynosi 22-25 dni. Pisklętami zajmują się oboje rodzice. Młode opuszczają gniazdo po miesiącu, i jeszcze przez kilka tygodni są pod opieka rodziców. Dojrzałość płciową osiąga w pierwszym roku.

Pokarm

Żywi się głównie bezkręgowcami (owadami takimi jak chrząszcze, motyle, ważki, prostoskrzydłe) oraz drobniejszymi kręgowcami (gryzoniami, płazami, gadami). Pokarm chwyta w locie oraz na ziemi.
Kobczyk zwyczajny Zdjęcie - Edbirds/Konkurs Zdjęcie Miesiąca - ekologia.pl

Galeria zdjęć

Kobczyk zwyczajnySamica wraz z upolowanym owadem. By Martin Mecnarowski (http://www.photomecan.eu/) (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Dorosły samiec kobczyka. By Jutta Luft (Jutta Luft (own work)) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Sokołowe
Rodzina:Sokołowate
Rodzaj:Falco
Zobacz także
Ptaki ważą pokarm
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy