Kobuz (Falco subbuteo)

Nazywany/a też: sokolik drzewiec, sokół kobuz, sokół leśny

Kobuz w czasie odpoczynku, By Lilly M (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Ptak wielkości gołębia miejskiego. W kraju nieliczny wędrowny, gatunek lęgowy. Zwinny w locie. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Dziób szary z żółtą woskówką, z tępym zębem. Obrączka oczna żółta. Brew wąska, jasna. Policzki i gardło białe. Ciemię, potylica, szeroki pasek oczny i wąs ciemne. Wierzch szaroczarny. Spód grubo, ciemno kreskowany. Skrzydła długie i spiczaste. Spód skrzydeł prążkowany. Ogon ścięty, niezbyt długi. Nogawice i podbrzusze rdzawoczerwone. Czarne pazury. Dymorfizm płciowy nie jest dobrze zaznaczony, samice są nieco większe i cięższe od samców. Osobniki młodociane rozróżniane po szarym dziobie, jaśniejszym czole, płowych policzkach, jaśniejszych zakończeniach piór na wierzchu, żółto płowym spodzie oraz po jaśniejszych nogawicach i podbrzuszu.
Czy wiesz, że...Wypluwki kobuza są luźne, zaokrąglone i składają się w głównej mierze z owadzich pancerzy.

Występowanie

Zamieszkuje niemal całą Eurazję za wyjątkiem Irlandii, północnej Wielkiej Brytanii, zachodniej części Półwyspu Skandynawskiego, południowej Azji, Niziny Turańskiej (na wschód od Morza Kaspijskiego) oraz obszarów pustynnych Himalajów, Tybetu i Gobi. Na północy granicę jego zasięgu wyznacza koło podbiegunowe. Miejscami, na skrajach południowych obszaru występowania, jest osiadły lub koczujący. Pozostałe populacje kobuza migrują na zimowiska na obszar Afryki za wyjątkiem Sahary, Kalahari i lasów tropikalnych Konga.

Biotop

Zamieszkuje tereny z pojedynczymi drzewami, zadrzewienia, otwarte obszary zalesione, obrzeża lasów jak również na obszary rolnicze oraz sawanny.

Lęgi

Gnieździ się na drzewie, w gniazdach innych ptaków krukowatych lub wiewiórek. Samica składa 3-4 jaja. Czas wysiadywania (przez samicę) wynosi około miesiąca. W tym czasie samiec dostarcza jej pożywienie. Pisklętami zajmują się oboje rodzice. Młode po miesiącu od wyklucia opuszczają gniazdo i są jeszcze dokarmiane przez rodziców. Dojrzałość płciową osiąga w drugim roku życia.

Pokarm

Ptak drapieżny żywiący się owadami (ważkami, chrząszczami, motylami), jak też innymi ptakami (jaskółkami). Pokarm chwyta w locie.
Kobuz w czasie odpoczynku, By Lilly M (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Kobuz w czasie odpoczynku, By Lilly M (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Kobuz w czasie odpoczynku, By Lilly M (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Kobuz w locie. By User Biopauker (Own work) [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Sokołowe
Rodzina:Sokołowate
Rodzaj:Falco
Gatunek:Kobuz
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź