Koral szlachetny (Corallium rubrum)

Nazywany/a też: koral czerwony

By Parent Géry (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Koral szlachetny zamieszkuje basen Morza Śródziemnego, głównie wybrzeże Chorwacji, Albanii, Grecji, Włoch, Francji i Hiszpanii na południu Europy oraz Tunezji, Algierii i Maroka na północnym-zachodzie Afryki. Występuje również na Wyspach Kanaryjskich.
  1. Budowa
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Budowa

Koral szlachetny tworzy krzewiaste kolonie. Posiada osiowy szkielet z węglanu wapnia. Szkielet pokryty jest tkanka miękką. Barwa jaskrawo czerwona, różowo pomarańczowa, rzadziej biała lub czarna. Występuje tylko w postaci polipa. Polip jest biały, półprzezroczysty. Ciało cylindryczne. Otwór gębowy otoczony jest czułkami. Wyposażony w osiem pierzastych ramion, pokrytych wyrostkami. Symetria jest ośmiopromienna.
Czy wiesz, że...Koral szlachetny już od czasów starożytnych wykorzystywany jest do produkcji cennej biżuterii. Jako jedyny koralowiec nie traci barwy po wysuszeniu.

Tryb życia

Koral szlachetny żyje w koloniach, liczących tysiące jasnych polipów. Zamieszkuje słabo oświetlone głębiny morskie od 20 m do 200 m głębokości. Podobnie jak pozostałe koralowce przytwierdzony jest do twardego podłoża skał i kamieni. Przebywa często na półkach skalnych, w pobliżu jaskiń i w innych miejscach o silnym prądzie przydennym.

Odżywianie

Koral szlachetny odżywia się drobnymi organizmami zawieszonymi wodzie. Swoje ofiary chwyta ramionami.

Rozmnażanie i rozwój

Koral szlachetny rozmnaża się płciowo. Jest organizmem rozdzielnopłciowym oraz hermafrodytycznym. Samiec wpuszcza nasienie do wody. Zapłodnienie jaj następuje wewnątrz samicy. Rozwój trwa ok. miesiąca. Z jaj rozwijają się larwy, które następnie uwalniane do wody. Rozród odbywa się miedzy lipcem a sierpniem. Początkowo larwy są planktoniczne, w krótkim czasie opadają na dno i osadzają się na podłożu w pobliżu macierzystej koloni. Dojrzałość płciową osiąga między siódmym a dwunastym rokiem życia. Zwierzę długowieczne, może żyć do 100 lat. Rośnie bardzo powoli, do kilku centymetrów rocznie. Jest gatunkiem zagrożonym działalnością człowieka, wrażliwym na zanieczyszczenia, nadmierną eksploatacją oraz degradacje siedlisk. Wpisany jest do dyrektywy siedliskowej.
Koral szlachetny By Parent Géry (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Koral szlachetnyKoral szlachetny już od czasów starożytnych wykorzystywany jest do produkcji cennej biżuterii.
Koral szlachetny

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Koralowce
Rząd:Korkowce
Rodzina:Coralliidae
Rodzaj:Corallium
Indeks nazw polskich - gromada Koralowce
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy