Kotik meksykański (Arctocephalus townsendi)

Wikipedia
Kotik meksykański ma pysk wydłużony, szpiczasty, wyposażony w kremowe wąsy czuciowe. Małżowiny uszne widoczne (w odróżnieniu do fok). Sylwetka ciała o opływowym, smukłym kształcie. Barwa ciała od brązowoszarej przez ciemnobrązową do czarnej. Skóra pokryta jest grubym futrem. U samców wokół szyi znajdują się dłuższe włosy, tworzące "grzywę". Kończyny przekształcone w płetwy. Dymorfizm płciowy jest wyraźny. Samce są znacznie większe od samic. Szczenięta są czarne.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Kotik meksykański występuje w wodach w pobliżu południowo-zachodnich wybrzeży USA i północno-zachodnich wybrzeży Meksyku. Spotykany jest głównie w Kalifornii (USA) oraz w pobliżu Półwyspu Kalifornijskiego i w Zatoce Kalifornijskiej (Meksyk). Obecnie kolonie rozrodcze kotika meksykańskiego znane są jedynie na wyspie Guadalupe i wyspach San Benito.
Czy wiesz, że...Początkowo kotik meksykański (Arctocephalus townsendi) uznawany był za podgatunek kotika chilijskiego (Arctocephalus philippii).

Tryb życia

Kotik meksykański prowadzi wodno-lądowy tryb życia. Zamieszkuje wody morskie w strefie zwrotnikowej. Przebywa w pobliżu wybrzeży i powierzchni wody. Zwykle nurkuje na głębokość kilkunastu metrów, rekordzista był notowany na głębokości nawet ponad 80 m. Do rozrodu wybiera wybrzeża z licznymi skałami, dużymi blokami skalnymi, skalnymi wnękami i jaskiniami oraz klifami. Schronienia te zapewniają niższą temperaturę podczas sezonu rozrodczego przydającego na okres wysokich temperatur. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). W przeszłości populacja kotika meksykańskiego była mocno przetrzebiona.

Odżywianie

Kotik meksykański żywi się drobnymi kręgowcami (rybami) oraz bezkręgowcami (mięczakami i skorupiakami). Na swoje ofiary poluje w wodzie.

Rozmnażanie i rozwój

Kotik meksykański rozmnaża się na lądzie. Gatunek poligyniczny. Samiec broni swojego terytorium oraz samic (harem składa się z 4 do 12 samic). Do rozrodu przystępuje raz w roku. Rozród ma miejsce od czerwca do sierpnia, ze szczytem przypadającym w czerwcu. Ciąża trwa ok. 12 miesięcy. Samica rodzi jedno młode. Szczenie po urodzeniu waży około 6 kg i mierzy 50-60 cm. Samica jakiś czas po porodzie pozostawia młodego na kilka dni by udać się na żer. Laktacja trwa 8-11 miesięcy. Dojrzałość płciową osiąga między 4 a 5 rokiem życia. Samice żyją dwa razy dłużej od samców, do 20 lat.
Kotik meksykański Wikipedia

Galeria zdjęć

Kotik meksykański

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Uchatkowate
Rodzaj:Kotik
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź