Kozioł śruborogi (Capra falconeri)

Markur śruborogi, fot. Nick Pecker/Shutterstock
Dł. ciała 1,4-1,8 m, waga 32-110 kg. Piękne, śrubowato skręcone rogi o ostrych krawędziach osiągają u samców dł. 65 cm, u kóz – tylko 25 cm. Stanowią one cenne trofeum dla myśliwych. Dorosłe samce mają długą brodę (do 25 cm). W lecie krótka, w okresie chłodów szaraworuda sierść staje się grubsza i dłuższa, przybiera również bardziej szary odcień. Na środku grzbietu ciemnobrązowa pręga. Stare samce z długą grzywą i czarną brodą.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Górskie rejony Azji Centralnej i Południowej, najbardziej na południe wysunięte kraje byłego Związku Radzieckiego, Afganistan, Pakistan, Kaszmir, na wysokościach od 700 do 1400 m n.p.m.
Czy wiesz, że...Wiele obszarów zamieszkiwanych przez markura jest niestabilnych politycznie i jest areną akcji militarnych. Uniemożliwia to podjęcie jakichkolwiek kroków dla ochrony tego gatunku.

Tryb życia

Prowadzi podobny tryb życia jak inne kozy zamieszkujące obszary górskie. Gatunek ten jest zagrożony ze względu na polowania, niszczenie środowiska naturalnego i konkurencję ze strony zwierząt domowych.

Odżywianie

Latem żywi się głównie roślinami trawiastymi, zimą – liśćmi i pędami krzewów rosnących na łagodnie nachylonych zboczach.

Rozmnażanie i rozwój

W wyniku rywalizacji i walk pomiędzy samcami ustala się hierarchia. Są one szczególnie agresywne w okresie godowym. Dochodzi wówczas do zaciekłych walk, w których chodzi o to, aby przeciwnik stracił równowagę.
Markur śruborogi, fot. Nick Pecker/Shutterstock Markur śruborogi, fot. Nick Pecker/Shutterstock

Galeria zdjęć

Markur śruborogi, fot. Nick Pecker/ShutterstockMarkur śruborogi, fot. Vladimir Wrangel/Shutterstock
Markur śruborogi, fot. Mikhail Semenov/Shutterstockemenov/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Wołowate
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź