Kraska (Coracias garrulus)

Nazywany/a też: kraska pospolita, kraska zwyczajna

Młody ptak, fot. Marek Szczepanek
Jest to jeden z najbarwniejszych ptaków Polski. Samiec i samica prawie się od siebie nie różnią. Upierzenie zawiera wiele tonacji błękitu harmonizującego z cynamonowobrązowym grzbietem i czarnymi końcami skrzydeł. Sterówki są od spodu ciemnoszafirowe, od góry seledynowe. W okresie poza godowym oraz u młodych kolory mają mniej jaskrawe odcienie. Długość ciała wynosi 32cm, rozpiętość skrzydeł ok. 62cm, ciężar ciała 140 -190 g.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Kraska przebywa na skrajach starych, dziuplastych drzewostanów w pobliżu łąk i pół uprawnych. Zasiedla także różne typy małych zadrzewień śródpolnych z dziuplastymi drzewami.

Występowanie

Gatunek ten występuje w prawie całej Europie, południowej i środkowej Azji, w północnej Afryce. Zimuje w Afryce, na południe od Sahary Przylatuje w końcu kwietnia i w maju, odlatuje już w sierpniu i wrześniu. Jego liczebność spada w całej Europie. W Polsce jest nieliczny i skrajnie nieliczny, wpisany do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt”.

Lęgi

Od połowy kwietnia samce prezentują charakterystyczne loty godowe z koziołkowaniem w powietrzu i głośnym krzykiem. Pary zakładają gniazdo gniazda w dziuplach, najczęściej po dzięciole czarnym lub zielonym, czasem w budkach lęgowych. Są one dosyć niedbale ułożone z suchych gałązek, wyścielone suchymi trawami, czasem sierścią i liśćmi. Składanie jaj odbywa się w maju lub czerwcu, w dwudniowych odstępach. Jaj jest od 4 do 6. Wysiadywanie trwa 20 dni od złożenia pierwszego z nich. Młode przebywają w gnieździe ok. 28 dni.

Pokarm

Kraski czyhają na zdobycz siedząc na drutach telegraficznych lub w podobnych wzniesionych miejscach. Zdobycz chwytają na ziemi. Są to najczęściej duże owady, czasem drobne kręgowce. Jesienią jedzą także niewielkie ilości jagód, przede wszystkim winogron.
Kraska, Coracias garrulus, European Roller Młody ptak, fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Kraska, Coracias garrulus, European Roller

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Kraskowe
Rodzina:Kraski
Rodzaj:Coracias
Gatunek:Kraska
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy