KROKODYL ORINOKAŃSKI. Gad. Zwierzę - krokodyl orinokański, krokodyl z Orinoko
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Gady Krokodyle Krokodylowate Crocodylus Krokodyl orinokański
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Krokodyl orinokański (Crocodylus intermedius)

Nazywana/y także: krokodyl z Orinoko
Krokodyle orinokańskie, fot. shutterstock
Spis treści

Krokodyl orinokański, zwany również krokodylem z Orinoko, to duży gatunek krokodyla występujący w dorzeczu rzeki Orinoko. Są jednym z największych gatunków krokodyli, a długość ich ciała może wynosić nawet siedem metrów. Historia tego gatunku sięga ponad 200 milionów lat wstecz, a więc istnieją na Ziemi dłużej niż dinozaury. Niestety obecnie na wolności żyje niewiele krokodyli (zaledwie 250-1500 osobników), ponieważ w XX wieku intensywnie na nie polowano. Na czerwonej liście gatunków zagrożonych mają status krytycznie zagrożonych (Critically Endangered, CR).

Występowanie

Krokodyle orinokańskie występują wyłącznie w dorzeczu rzeki Orinoko w Ameryce Południowej. Żyją głównie w Wenezueli i Kolumbii. Od czasu do czasu spotykano się z doniesieniami o obserwacjach tego gatunku na wyspie Trynidad, ale nie zostało to potwierdzone. Niestety nie ma wielu dokumentowych informacji na temat preferencji siedliskowych tego gatunku, co wynika z niewielkiej liczebności krokodyli orinokańskich na wolności.

Biotop

Naturalnym siedliskiem tego gatunku jest słodkowodna rzeka Orinoko, do czego odnosi się ich nazwa gatunkowa. W porze deszczowej często opuszczają rzekę i podróżują drogą lądową do pobliskich stawów i jezior, wracając do rzeki, gdy woda opada.

Wygląd

Długość ciała dorosłego osobnika waha się od około czterech do pięciu metrów, choć istnieją doniesienia o rekordowej długości siedmiu metrów. Samce tego gatunku są zwykle większe niż samice. Średnia masa ciała krokodyla orinokańskiego wynosi około 200-380 kilogramów. Samce tego gatunku są znacznie większe i ważą więcej niż samice. Wszystko to powoduje, że krokodyl orinokański jest największym gatunkiem krokodyla w Ameryce Południowej. Nie jest jednak największym gatunkiem krokodyla na świecie – ten zaszczytny tytuł należy do krokodyla różańcowego, który ma parę metrów długości i może ważyć nawet ponad tysiąc kilogramów. Krokodyle orinokańskie mają jasnobrązową skórę, która może przyjmować również odcienie ciemnoszare lub żółtawe. Barwa skóry może się zmieniać w trakcie życia tego gada. Przypominają z wyglądu inny gatunek krokodyla – krokodyla amerykańskiego, ale mają od niego dłuższy pysk. Jest on wąski i delikatnie zagięty w górę w końcowej części. Młode krokodyle mają ciemniejszy kolor i paski na grzbiecie. Łuski na ciele krokodyla są szorstkie i rozproszone. Krokodyle orinokańskie mają 68 zębów. Zęby te znajdują się głównie po bokach górnej i dolnej szczęki zwierzęcia. Te zęby pozostają widoczne, nawet gdy pysk jest zamknięty.

Rozmnażanie i rozwój

Gody odbywają się w porze suchej, a proces lęgowy rozpoczyna się na przełomie stycznia i lutego, czyli wciąż w porze suchej. Samce przyciągają samice charakterystycznym odgłosem godowym – niskim rykiem. To samice wybierają partnera. Zaobserwowano, że samice chętniej kopulują z samcami z głębszym rykiem. Krokodyle orinokańskie są gatunkiem poliandrycznym – w trakcie jednego sezonu godowego samica może kopulować z kilkoma samcami. Po czternastu tygodniach od zapłodnienia samica składa około 40-60 jaj do wykopanej przez siebie dziury w ziemi. Płeć młodych zależy od temperatury w trakcie inkubacji, a ona zależy z kolei od głębokości, na jakiej znajduje się dane jajo. Jaja są zakopywane na różnych głębokościach, więc w jednym miocie mogą znajdować się zarówno samce, jak i samice. Zaobserwowano jednak, że zazwyczaj przeważają samice. Młode zazwyczaj wykluwają się w nocy. Maluchy wzywają matkę popiskiwaniem i poszczekiwaniem, a ona przenosi je do płytkiej wody. Niestety większość jaj i młodych pada ofiarą innych drapieżników, które można znaleźć w tym samym środowisku. Krokodyle orinokańskie osiągają dojrzałość płciową, gdy mają około 1,8 metra długości. Są jednym z gatunków, których dojrzałość płciowa zależy od wielkości ciała (a więc stopnia rozwoju fizycznego), a nie od wieku. Jeśli uda im się uniknąć polowania, średnia długość życia krokodyla orinokańskiego wynosi od około 70 do 80 lat. Jednak z powodu polowań ich populacja na wolności jest krytycznie zagrożona

Odżywianie

Krokodyle orinokańskie to mięsożerne zwierzęta, które polują na swoje ofiary. Gady te mają bardzo wyczulony węch, który pomaga im identyfikować ofiarę z dużej odległości, a nawet w nocy, co czyni je bardzo niebezpiecznym gatunkiem gadów. Ich dieta składa się głównie z dużych ryb rzecznych, ale obejmuje także małe ssaki, ptaki i inne mniejsze gady.

4.7/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments