Upierzenie krwawodzioba jest szarobrązowe z ciemnymi plamkami na całym ciele. Grzbiet i kuper są białe, ogon w czarno-białe prążki, na skrzydłach białe lusterko widoczne szczególnie w locie. Dziób czerwony u nasady, ciemny na końcu, nogi czerwone. Dymorfizm płciowy nie występuje. W szacie spoczynkowej plamki zanikają. Młode są podobne do dorosłych, ale nogi mają żółtawe.
Brodziec ten zamieszkuje bagna, wilgotne łąki, brzegi rzek, jezior i stawów.
Występowanie
Występuje w większej części Europy i umiarkowanej strefie Azji. Populacje zachodnie i południowe są osiadłe, pozostałe zimują w zachodniej i południowej Europie, Afryce bez części centralnej, zachodniej i południowej Azji. W Polsce brodziec krwawodzioby gniazduje na całym niżu, choć zwykle bardzo nielicznie.
Lęgi
Krwawodziób gnieździ się pojedynczo lub w niewielkich koloniach. Gniazdo umieszcza na ziemi, w suchym miejscu, pod osłoną roślinności. Jest ono zbudowane z suchych traw ułożonych okrężnie. W zniesieniu są zwykle 4 żółtawe jaja w brązowe plamy. Oboje rodzice wysiadują przez 22-25 dni. Pisklęta po 4 tygodniach umieją już latać. W roku ma miejsce 1 lęg (w okresie kwiecień-maj).
Pokarm
Pożywienie tego brodźca stanowią owady, skorupiaki i inne bezkręgowce.