Krwawodziób (Tringa totanus)

Nazywany/a też: brodziec krwawodzioby

Fot. Marek Szczepanek
Upierzenie krwawodzioba jest szarobrązowe z ciemnymi plamkami na całym ciele. Grzbiet i kuper są białe, ogon w czarno-białe prążki, na skrzydłach białe lusterko widoczne szczególnie w locie. Dziób czerwony u nasady, ciemny na końcu, nogi czerwone. Dymorfizm płciowy nie występuje. W szacie spoczynkowej plamki zanikają. Młode są podobne do dorosłych, ale nogi mają żółtawe.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Brodziec ten zamieszkuje bagna, wilgotne łąki, brzegi rzek, jezior i stawów.
Czy wiesz, że...Krwawodzioby w czasie lęgów stosują „system wczesnego ostrzegania” krzycząc ostro w razie zagrożenia - alarmują w ten sposób nie tylko własne pisklęta, ale także gniazdujące wokół inne ptaki przy okazji korzystając z obrony, jaką im zapewniają waleczne czajki;

Występowanie

Występuje w większej części Europy i umiarkowanej strefie Azji. Populacje zachodnie i południowe są osiadłe, pozostałe zimują w zachodniej i południowej Europie, Afryce bez części centralnej, zachodniej i południowej Azji. W Polsce brodziec krwawodzioby gniazduje na całym niżu, choć zwykle bardzo nielicznie.

Lęgi

Krwawodziób gnieździ się pojedynczo lub w niewielkich koloniach. Gniazdo umieszcza na ziemi, w suchym miejscu, pod osłoną roślinności. Jest ono zbudowane z suchych traw ułożonych okrężnie. W zniesieniu są zwykle 4 żółtawe jaja w brązowe plamy. Oboje rodzice wysiadują przez 22-25 dni. Pisklęta po 4 tygodniach umieją już latać. W roku ma miejsce 1 lęg (w okresie kwiecień-maj).

Pokarm

Pożywienie tego brodźca stanowią owady, skorupiaki i inne bezkręgowce.
Krwawodziób, Tringa totanus, Redshank Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Krwawodziób, Tringa totanus, Redshank

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Siewkowe
Rodzina:Bekasowate
Rodzaj:Tringa
Gatunek:Krwawodziób
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź