Krzyżak dwubarwny (Araneus marmoreus)

Krzyżak dwubarwny, fot. shutterstock
Krzyżak dwubarwny jest dużym pająkiem należącym do rodziny krzyżakowatych (Araneidae), liczącej ok. 1500 gatunków. Ze względu na bardzo zmienne ubarwienie, łatwo pomylić krzyżaka dwubarwnego z krzyżakiem łąkowym (Araneus quadratus), nieco trudniej z krzyżakiem ogrodowym (Araneus diadematus). Krzyżak dwubarwny występuje w całej Holarktyce, w Polsce jest rozpowszechniony, choć mniej liczny niż krzyżak ogrodowy. Podobnie jak inne krzyżakowate, poluje na owady przy pomocy sieci rozpiętej pomiędzy krzewami czy niskimi drzewami, czasem wykorzystując również płoty i barierki.
 1. Wygląd
 2. Występowanie
 3. Pokarm
 4. Rozród
 5. Systematyka
 6. Galeria zdjęć

Wygląd

Krzyżak dwubarwny osiąga długość do 7 mm w przypadku samców i do 14 mm w przypadku samic. Tak jak u większości pająków, samice są znacznie masywniejsze od samców. Podobnie jak u spokrewnionych gatunków, uwagę obserwatora zwraca zaokrąglony i żywo ubarwiony odwłok samic krzyżaka dwubarwnego. Ubarwienie odwłoka jest u tego gatunku bardzo zmienne. U podstawowej odmiany barwnej krzyżaka dwubarwnego (var. marmoreus) na odwłoku występuje delikatny, koronkowy wzór na zmiennym tle (od białawgo przez żółtozielony lub pomarańczowy aż po ciemnobrązowy), z mniej lub bardziej wyraźnymi jasnymi i ciemnymi plamami. Cechą zazwyczaj, choć nie zawsze odróżniającą tę odmianę krzyżaka dwubarwnego od krzyżaka łąkowego jest ciemniejszy i wyraźniej odgraniczony wzór "liścia dębu" na odwłoku (tzw. folium). U drugiej, znacznie bardziej charakterystycznej odmianie barwnej krzyżaka dwubarwnego (var. pyramidalis), odwłok jest jednolicie jasnożółty, z kontrastową, brązową, klinowatą plamą na tylnej części odwłoka.
Czy wiesz, że...Krzyżak dwubarwny umieszcza swoje sieci łowne wyżej niż inne spokrewnione gatunki krzyżaków, stąd w jego diecie większy udział gatunków latających (np. much i ważek).

Występowanie

Krzyżak dwubarwny ma rozmieszczenie holarktyczne - występuje w całej Europie przez północną Azję wraz z Syberią aż po Amerykę Północną (na południe sięgając aż po Teksas). Krzyżak dwubarwny preferuje chłodniejsze i wilgotniejsze siedliska niż spokrewnione gatunki - mogą być to mokradła, doliny potoków, a także wilgotne lasy.

Pokarm

Krzyżak dwubarwny, podobnie jak inne pająki, jest drapieżnikiem. Będąc pająkiem sieciowym, w zdobywaniu ofiary polega na budowanej przez siebie sieci łownej. Sieć krzyżaka dwubarwnego jest 'klasyczną' pajęczą siecią, podobną do tej budowanej przez krzyżaka ogrodowego. W przeciwieństwie do tego bardziej znanego gatunku, krzyżak dwubarwny nie czatuje na ofiarę na środku swojej sieci, a w zbudowanej z jedwabistej pajęczyny kryjówce ukrytej wśród liści. Kryjówka jest połączona z siecią "linką sygnalizacyjną", więc pająk może łatwo odbierać drgania wytwarzane przez szamoczącą się w sieci ofiarę. Zasadniczo ofiary mniejsze niż 2 mm nie są interesujące dla dorosłych pająków (szczególnie dużych samic), i mogą być przez krzyżaka dwubarwnego ignorowane.

Rozród

Cykl życiowy krzyżaka dwubarwnego zamyka się w jednym sezonie. Dojrzałe płciowo osobniki pojawiają się w środku lata; ostatnie dorosłe krzyżaki dwubarwne giną po pierwszych jesiennych przymrozkach. Podobnie jak u spokrewnionych gatunków, kopulację poprzedza skomplikowany rytuał godowy. W przeciwieństwie do krzyżaka ogrodowego, u krzyżaka dwubarwnego samiec rzadko bywa zjadany przez samicę, mogąc dzięki temu kopulować wielokrotnie w ciągu swojego krótkiego życia. Zapłodniona samica tworzy kokon z jedwabistej przędzy, w którym składa kilkaset jaj, a następnie prędzej czy później ginie.

Bibliografia

 1. Bee L, Oxford G, Smith H (2020); “Britain's Spiders. A Field Guide”; Princeton University Press; 2020
 2. Miner, A. (2014); “"Araneus marmoreus" (On-line), Animal Diversity Web, University of Michigan”; data dostępu: 2020-10-02
 3. Jacobs, S; “Marbled Orbweaver Spider. PennState Extension - College of Agricultural Sciences, The Pennsylvania State University”; data dostępu: 2020-10-02
 4. British Arachnological Society; “Summary for Araneus marmoreus var. pyramidatus (Araneae). Spider and Harvestman Recording Scheme website.”; data dostępu: 2020-10-02
 5. Pasquet A, Leborgne R (1990); “Prey capture efficiency and prey selection from insects intercepted by trap in four orb-weaving spider species. Acta Oecologica 11(4): 513-523”; data dostępu: 1990
Krzyżak dwubarwny, fot. shutterstock Krzyżak dwubarwny, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Krzyżak dwubarwny, fot. shutterstockKrzyżak dwubarwny, fot. shutterstock
Krzyżak dwubarwny, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Pajęczaki
Rząd:Pająki
Rodzaj:Araneus
Indeks nazw polskich - gromada Pajęczaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź