Krzyżak łąkowy (Araneus quadratus)

Krzyżak łąkowy, fot. shutterstock
Krzyżak łąkowy jest szeroko rozpowszechniony na obszarze Europy oraz zachodniej i centralnej Azji, występuje również na Grenlandii. W Polsce wszędzie bardzo liczny.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Krzyżak łąkowy należy do rodziny krzyżakowate (Araneidae). Jego ciało składa się z głowotułowia i odwłoka. Odwłok jest duży i kulisty (u samic) lub wydłużony (u samców). Na głowotułowiu występuje 6 par odnóży, w tym 4 pary odnóży krocznych. Odnóża są jasnobrązowe, ciemno obrączkowane, z kolcami. Ubarwienie ciała jest zmienne, od barwy białawej, pomarańczowej, czerwonawej, zielonej po brązowawą. Na odwłoku znajduje się charakterystyczny wzór z czterema białymi plamkami. Dymorfizm płciowy jest wyraźny. Samice są większe od samców. Samce są drobne, żółtawe. Gatunkiem podobny jest krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus).
Czy wiesz, że...Krzyżak łąkowy może zmieniać barwę ciała.

Biologia

Krzyżak łąkowy zamieszkuje bardzo różnorodne siedliska w różnych typach klimatu od podzwrotnikowego na południu po klimat subarktyczny i sporadycznie arktyczny na dalekiej północy. Występuje głównie na terenach nizinnych. Spotykany jest w leśnych młodnikach, świetlistych lasach, skrajach lasów, śródleśnych polanach, śródpolnych zadrzewieniach, łąkach, parkach i ogrodach. Prowadzi samotny tryb życia. Aktywny jest od lipca do października. Organizm rozdzielnopłciowy. Samica może złożyć do 900 jaj. Składanie jaj odbywa się od września do października. Jaja zimują w kokonach. Między kwietniem a majem z jaj wylęgają się młode pająki. Dojrzałość płciową osiągają w ciągu jednego sezonu. Żyją około dwóch lat. Krzyżak łąkowy jest drapieżnikiem. W głównej mierze żywi się owadami. Ofiary łapie w okrągłą sieć (mierzącą do 40 cm) rozpostartą między roślinami, umieszczoną do jednego metra nad ziemią. Sieć jest codziennie na nowo budowana. Pająk czatuje na swoje ofiary w kryjówce mieszczącej się w sąsiedztwie sieci.
Krzyżak łąkowy, fot. shutterstock Krzyżak łąkowy, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Krzyżak łąkowy, fot. shutterstockKrzyżak łąkowy, fot. shutterstock
Krzyżak łąkowy, fot. shutterstockKrzyżak łąkowy, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Pajęczaki
Rząd:Pająki
Rodzaj:Araneus
Indeks nazw polskich - gromada Pajęczaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź