Zarówno samce jak i samice lasówki magnoliowej mają bardzo ładne, szaro-żółte upierzenie. Najłatwiej rozpoznać je w porze godowej, gdy ich pióra przybierają intensywne barwy. Samiec jest nieco ciemniejszy od samicy, a jego głowę zdobią czarne pióra na policzku i wyraźny biały pas ponad nimi, powyżej oka. Głowę samicy zdobi tylko niewyraźny biały pas, głowa jest szara. Gardło, pierś i brzuch obu płci są żółtej barwy. Pierś i brzuch zdobią czarne pióra tworzące kilka dość szerokich, wyraźnie odcinających się od żółtego tła, pasów. Szarej barwy jest u obu płci wierzch głowy, kark, grzbiet, skrzydła i ogon. Wierzch ciała samca ma intensywniejszą barwę. Skrzydła i ogon lasówki magnoliowej zdobią niewielkie białe akcenty. Tęczówki są ciemne. Dziób jest czarny. Nogi są ciemnej barwy.
Gatunek ten zamieszkuje Amerykę Północną. Zasięg jego występowania obejmuje większą część tego kontynentu z wyjątkiem najdalej wysuniętych na północ krańców oraz zachodniej części. Na zimę ptaki z północnej części zasięgu przemieszczają się na południe docierając aż do Ameryki Centralnej, Antyli i na północ Ameryki Południowej.
Środowisko życia
Lasówki magnoliowe preferują tereny o różnym stopniu zadrzewienia. Lęgi odbywają w leśnych ostępach. Gniazda zakładają zwykle w gałęziach drzew iglastych.
Lęgi
Gniazdo pary lasówek magnoliowych zbudowane jest m.in. z traw i gałązek. Znajduje się niewysoko nad ziemią. Samica składa około czterech jaj i wysiaduje je sama. Oboje rodzice opiekują się potomstwem.
Pokarm
Ptaki te są owadożerne. Mogą uzupełniać swoją dietę owocami. Polują na owady ukrywające się wśród roślinności – bacznie przeczesują liście, gałązki i pnie drzew w ich poszukiwaniu.