Lasówka magnoliowa (Dendroica magnolia)

Źródło: Corel Stock Photo
Zarówno samce jak i samice lasówki magnoliowej mają bardzo ładne, szaro-żółte upierzenie. Najłatwiej rozpoznać je w porze godowej, gdy ich pióra przybierają intensywne barwy. Samiec jest nieco ciemniejszy od samicy, a jego głowę zdobią czarne pióra na policzku i wyraźny biały pas ponad nimi, powyżej oka. Głowę samicy zdobi tylko niewyraźny biały pas, głowa jest szara. Gardło, pierś i brzuch obu płci są żółtej barwy. Pierś i brzuch zdobią czarne pióra tworzące kilka dość szerokich, wyraźnie odcinających się od żółtego tła, pasów. Szarej barwy jest u obu płci wierzch głowy, kark, grzbiet, skrzydła i ogon. Wierzch ciała samca ma intensywniejszą barwę. Skrzydła i ogon lasówki magnoliowej zdobią niewielkie białe akcenty. Tęczówki są ciemne. Dziób jest czarny. Nogi są ciemnej barwy.
  1. Występowanie
  2. Środowisko życia
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Gatunek ten zamieszkuje Amerykę Północną. Zasięg jego występowania obejmuje większą część tego kontynentu z wyjątkiem najdalej wysuniętych na północ krańców oraz zachodniej części. Na zimę ptaki z północnej części zasięgu przemieszczają się na południe docierając aż do Ameryki Centralnej, Antyli i na północ Ameryki Południowej.
Czy wiesz, że...
  • Te niewielkie ptaki do budowy swego gniazda używają pajęczej sieci. Stanowi ona częsty element konstrukcji obok traw, sierści ssaków i drobnych gałązek.
  • Swoją nazwę gatunek ten zawdzięcza faktowi, iż autor pierwszego opisu tego gatunku złapał swój okaz lasówki siedzącej na magnolii.

Środowisko życia

Lasówki magnoliowe preferują tereny o różnym stopniu zadrzewienia. Lęgi odbywają w leśnych ostępach. Gniazda zakładają zwykle w gałęziach drzew iglastych.

Lęgi

Gniazdo pary lasówek magnoliowych zbudowane jest m.in. z traw i gałązek. Znajduje się niewysoko nad ziemią. Samica składa około czterech jaj i wysiaduje je sama. Oboje rodzice opiekują się potomstwem.

Pokarm

Ptaki te są owadożerne. Mogą uzupełniać swoją dietę owocami. Polują na owady ukrywające się wśród roślinności – bacznie przeczesują liście, gałązki i pnie drzew w ich poszukiwaniu.
Lasówka magnoliowa, Dendroica magnolia, Magnolia Warbler Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Lasówka magnoliowa, Dendroica magnolia, Magnolia Warbler

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Lasówki
Rodzaj:Dendroica
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź